L-bulanık öklid idealleri
L-fuzzy euclidean ideals
- Tez No: 85051
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BALKANAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET L-bulanık Öklid ideal adlı çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. ilk bölüm de bulanık alt küme, bulanık alt grup, bulanık alt kümenin seviye alt kümesi kavramlarına değinilmiştir. Bulanık alt küme ve bulanık alt grup ile ilgili temel teoremler verilmiş ve bir grubun alt grubu ile bulanık alt grubun seviye alt grubu arasındaki ilişki anlatılmıştır. II. bölümde homomorfilerin çarpım teoremini, Öklid bölgesi tanımını ve bölüm halkaları ile ilgili bazı temel teoremleri verdik. Bu bölümde ayrıca L-bulanık ide al, bulanık bölüm halkası tanımları ve L-bulanık idealleri ile ilgili bazı teoremlere yer verilmiştir. Tezimizin özgün bölümünü oluşturan son bölümde ise birimli, değişmeli halkalar da L-bulanık ideal tanımına bir koşul daha eklenerek yeni bir yapı tanımlanmış, verilen ek koşul Öklid bölgesi koşullarından sonuncusuna benzediğinden, bu yapı ya L-bulanık Öklid ideali denilmiştir. Bu yolla elde edilen L-bulanık Öklid ideali incelenmiş ve bununla ilgili bazı teoremlere yer verilmiştir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our thesis named JD-fuzzy Euclidean Ideal consists of three chapters. First chapter deals with concepts of fuzzy subset, fuzzy subgroup, a level subset of the fuzzy subset. We give basic theorems about fuzzy subset and fuzzy subgroup. Certain basic relationship between a subgroup of any group and a level subgroup of fuzzy subgroup is given. In chapter II, we give the theorem of Factorization of Homomorphisms, definition of a Euclidean Domain, some structural theorems for quotient ring. Also in this chapter, there exist definition of L-fuzzy ideal and fuzzy quotient ring, and some theorems about L-fuzzy ideals. In last chapter, the original part of the thesis, we define an L-fuzzy Euclidean ideal on a commutative ring with identity. The concept of fuzzy ideals is restricted by introducing L-fuzzy Euclidean ideals in rings. So we examine L-fuzzy Euclidean ideals of a ring. In particular we give some structural theorems for an L-fuzzy Euclidean ideal. IV