Bazı L-bulanık kümelere ait benzerlik ölçülerinin karşılaştırılması
Comparison of similarity measures of some L-fuzzy sets
  1. Tez No: 886394
  2. Yazar: CANSU ALTINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇUVALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde; benzerlik ölçüleri kullanılarak IFSler, FRSler ve RFSler arasındaki benzerlik derecesi incelenmiştir. Aynı zamanda elemanlar arasındaki ve bazı bulanık kümeler arasındaki benzerlik derecesini ölçmek için benzerlik ölçüsü verirken dikkate alınan bazı kurallar verilmiştir. Bundan sonra, mevcut bazı benzerlik ölçüleri gözden geçirilir, bazı mevcut benzerlik ölçülerinin bazı durumlarda her zaman etkili olmadığını göstermek için örnekler uygulanmıştır. Son olarak, bulanık rough kümeler arasındaki benzerlik ölçüleri ile kolorektal kanser tanısı bağlamındaki sorun gösterilmiştir. Bu nedenle önerilen benzerlik ölçüleri, üç bulanık kümenin daha etkili bir şekilde ölçülmesi için yararlı bir yol sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; The degree of similarity between IFSs, FRSs and RFSs was examined using similarity measures. At the same time, some rules that are taken into account when giving a similarity measure to measure the degree of similarity between elements and some fuzzy sets are given. After this, some existing similarity measures are reviewed, examples are applied to show that some existing similarity measures are not always effective in some cases. Finally, the problem in the context of colorectal cancer diagnosis with similarity measures between fuzzy rough sets is illustrated. Therefore, the proposed similarity measures may provide a useful way to measure three fuzzy sets more effectively.