Serebral palsili çocuklarda yoga egzersizlerinin fiziksel uygunluğa ve günlük yaşam aktivitelerindeki fonksiyonel bağımsızlığa etkisi
Effect of yoga exercises on physical fitness and functional independence in activities of daily life in children with cerebral palsy
- Tez No: 850531
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda, yoga egzersizlerinin fiziksel uygunluk ve günlük yaşam aktivitelerindeki fonksiyonel bağımsızlığa olan etkisini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmaya, yaşları 6-18 arasında değişen 18'i kız, 16'sı erkek toplam 34 hemiparetik ve diparetik SP'li çocuk dahil edildi. Çocuklar yoga ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Her iki grupta 17 çocuk yer aldı. Kontrol grubuna klasik fizik tedavi programı, spor ve sanat etkinlikleri, yoga grubuna ise klasik fizik tedavi programına ek olarak yoga egzersizleri uygulandı. Ayrıca yoga grubundaki çocuklar da sanat ve spor etkinliklerine katıldılar. Çocukların fiziksel uygunlukları için EUROFIT test bataryası alt başlıklarından olan flamingo denge testi, otur ve uzan testi, kol hareket sürati ölçümü, kavrama kuvvet testi, koşu sürat testi, antropometrik ölçümler, mekik testi, hızlı merdiven inip çıkma testi kullanıldı. Günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesinde Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM)'den yararlanıldı. Ayrıca kardiyovasküler endurans, altı dakika yürüme testi ve bir dakika yürüme testi ile değerlendirildi. Yoga grubu ve kontrol grubundaki çocuklar 8 hafta boyunca, haftada 2 gün toplam 16 seans fizyoterapist eşliğinde tedaviye alındı. Her iki gruba da hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası değerlendirmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
A total of 34 hemiparetic and diparetic children with CP, 18 girls and 16 boys, aged between 6-18, were included in this study, which was conducted to investigate the effect of yoga treatment on physical fitness and functional independence in daily living activities in children with CP. The children were divided into two groups: treatment and control groups. There were 17 children in both groups. In the control group, a classical physical therapy program, sports and art activities were applied, and in the yoga group, a yoga exercise program was applied in addition to the classical physical therapy program. Flamingo balance test, sit and reach test, arm movement speed measurement, grip strength test, running speed test, anthropometric measurements, shuttle test, and rapid stair climbing test were used to determine the physical fitness of the children. Pediatric Functional Independence Measure (WeeFIM) was used to evaluate activities of daily living. Additionally, six-minute walk test and one-minute walk test were used to evaluate cardiovascular endurance. Children in the treatment and control groups were treated with a physiotherapist for a total of 16 sessions, 2 days a week, for 8 weeks. At the end of 8 weeks, pre- and post-treatment evaluations were made in both groups.