Battery management system with autonomous wireless power and data transmission for inductively charged implantable devices
Endüktif olarak şarj edilen implante edilebilen cihazlar için otonom kablosuz güç ve veri aktarimli batarya yönetim sistemi
  1. Tez No: 850530
  2. Yazar: AYŞE BEYHAN TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KÜLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Pil gücü, kesintisiz çalışma sağlayarak tamamen implante edilebilir cihazlar için günlük kullanım konforunu artırır. Doğru şarj, bu sistemlerde şarj edilebilir pillin ömürünü uzatır. Pili besleyecek güç, güç yükselticilerinde üretilir, çift yönlü veri aktarımı ile aynı endüktif olarak bağlanmış bobinler üzerinden iletilir ve son olarak implant içinde doğrultulur. Bu blokların birleştirilmesi, endüktif olarak şarj edilen, tamamen implante edilebilir cihazlar için büyük önem teşkil eder. Bu tezde, 1-12V için 2. ve 3. harmonik bastırma standart sapmaları 0.43dB ve 0.39dB olan, %87.2 ortalama verimliliğe sahip bir E sınıfı güç yükseltici gerçekleştirilmiştir. Böylelikle, bu voltaj seviyeleri, bobinler arasındaki eşlenme değişimini elektriksel olarak modellemek için kullanılmıştır. Çoklu ayrı akım seviyeli pil şarjının yanı sıra, kablosuz güç ve veri aktarımı otonom olarak gerçekleştirilmiştir. Doğrultucu devresinin çoklu modlarıyla, aktarılabilen maksimum şarj akımları, yalnız yarım dalga ve voltaj modlarına kıyasla sırasıyla %39,9 ve %53,1 oranında artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Battery power improves comfort in daily use for fully-implantable devices, through undisrupted operation. Proper charging improves the longevity of the rechargeable battery in these systems. The power supplied to the battery is generated in power amplifiers, transmitted across inductively coupled coils that are utilized for bidirectional telemetry as well, and finally rectified within the implant. The combination of these blocks is essential for inductively charged, fully-implantable devices. In this thesis, a class-E power amplifier of mean efficiency 87.2% with 2 nd and 3rd harmonic suppression standard deviations of 0.43dB and 0.39dB for 1-12V, is implemented. Hereby, these supply levels are employed to electrically model the coupling change between coils. The wireless power and data transmission is realized autonomously, alongside multi discrete current battery charging. Utilizing multiple active rectifier modes is shown to improve maximum suppliable charging currents, by 39.9% and 53.1%, compared to sole half-wave and voltage modes, respectively.