Çukurova ekolojik koşullarında bazı bakla (Vicia faba L.) çeşitlerinin tane verimi ve verim ile ilgili özelliklerinin belirlenmesi
Determination of grain yield and yield-related characteristic of some broad bean (Vicia faba L.) cultivars in Çukurova ecological conditions
  1. Tez No: 850532
  2. Yazar: BANU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBEGÜN TON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, 2021/2022 yılı yetiştirme sezonunda Çukurova Üniversitesinde Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri uygulama alanında; bazı bakla (Vicia faba L.) çeşitlerinin tane verimi ve verim ile ilgili özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuş ve 12 adet bakla çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, olgunlaşma süresinin 154-160 gün, bitkide dal sayısının 2.3- 3.4 adet, tane ağırlığının 13.8- 26.2 g/bitki, 100 tane ağırlığının 98-134.4 g arasında değişim göstermiş, kuru tane veriminin en düşük 149.5 kg/da Luz de Otona çeşidinden, en yüksek ise 328.6 kg/da ile Hara çeşidinden elde edilmiştir. Sonuç olarak, tane üretimi bakımından Hara, Filiz-99 ve Gölyaka çeşitlerinin bölge için ümitvari olduğu sonucu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the field crops experiment area of the Faculty of Agriculture at Çukurova University during the 2021/2022 growing period. The aim of this study was determine the grain yield and yield-related characteristics of some broad bean (Vicia faba L.) varieties. The study was established according to the randomized block trial design with 3 replications and 12 broad bean varieties were used as materials. As a result of the study, the maturity period was 154-160 days, the number of branches per plant were 2.3-3.4, the grain weight was 13.8-26.2 g plant -1, the 100 grain weight varied between 98-134.4, the dry grain yield was lowest in the Luz de Otona variety, 149.5 kg da-1, while it was observed that the highest dry grain yield was obtained from the Hara variety with 328.6 kg da-1. As a result, it has been concluded that Hara, Filiz ve Gölyaka varieties is promising in the Çukurova region conditions in terms of dry grain production.