Asfalt kaplamaların karbon ayak izi tespiti
Asfalt kaplamalarin karbon ayak izi tespiti
  1. Tez No: 850540
  2. Yazar: YUSUF YABANERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Karbon ayak izi bir bireyin veya toplumun günlük faaliyetleri sonucu atmosfere salınan sera gazlarının karbondioksit cinsinden ölçümüdür. Ülkelerin, kurumların ya da kişilerin doğaya ne kadar zarar verdiklerinin farkında olmaları, doğaya karşı daha hassas ve sürdürülebilir çözümler üretilmesi noktasında fayda sağlayacaktır. Bunun için de karbon ayak izinin hesaplanması gerekir. Bu çalışma kapsamında 1 kilometrelik asfalt kaplama yolun yapım aşamasında ortaya çıkan karbon ayak izi hesaplanmıştır. Hesaplamalar sırasında kullanılan veriler 18 ay boyunca gözlem sonucunda elde edilen verilerdir. Elde edilen veriler Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli tarafından önerilmiş olan Tier 1 metodu ile hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda 1 kilometrelik asfalt kaplama yol inşası sırasında 210 ton CO2 emisyonu olarak belirlenmiştir. Bu rakam bir insanın bir senede yaşamsal faaliyetleri sonucu doğaya saldığı CO2 miktarından yaklaşık olarak 32 kat daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Carbon footprint is the measurement of greenhouse gases, in terms of carbon dioxide, released into the atmosphere as a result of the daily activities of an individual or society. If countries, institutions or individuals are aware of how much damage they cause to nature, it will be beneficial to produce more sensitive and sustainable solutions towards nature. For this, the carbon footprint must be calculated. Within the scope of this study, the carbon footprint resulting from the construction phase of a 1 kilometer asphalt paved road was calculated. The data used during the calculations are the data obtained as a result of observation for 18 months. The data obtained were calculated with the Tier 1 method recommended by the Intergovernmental Panel on Climate Change. As a result of the calculations, 210 tons of CO2 emissions were determined during the construction of a 1 km asphalt pavement road. This figure is approximately 32 times more than the amount of CO2 released into nature by a hu-man being as a result of his vital activities in a year.