İstanbul'daki Aile Hekimliği asistanlarının umutsuzluk düzeyleri ile üretkenlikleri arasındaki ilişki
- Tez No: 850554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızda İstanbul'daki Aile Hekimliği asistan hekimlerdeki umutsuzluk düzeyleri ile üretkenlikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmamız tanımlayıcı karakterde planlanmıştır. İstanbul'da çalışan 162 aile hekimliği asistanı arasında, 01.09.2023-30.09.2023 tarihlerinde yapılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik veriler anketi, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Endicott İşte Üretkenlik Ölçeği online ortamda uygulanmıştır. Tüm istatistiksel verilerimiz IBM SPSS sürüm 25.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, ABD) kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızdaki 162 katılımcının %60,5'i (n=98) kadın, %39,5'i (n=64) erkekti.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to reveal the relationship between hopelessness levels and productivity in Family Medicine Residents in Istanbul. Materials and Methods: This study was planned as a descriptive study. It was conducted between 01.09.2023-30.09.2023 among 162 family medicine residents working in Istanbul. Sociodemographic data questionnaire, Beck Hopelessness Scale and Endicott Work Productivity Scale were administered to the participants online. All statistical data were analysed using IBM SPSS version 25.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA). Results: Of the 162 participants in our study, 60.5% (n=98) were female and 39.5% (n=64) were male.