Analysis of perceptual optimization in intra video coding
Video içi kodlamada algisal optimizasyonun analizi
  1. Tez No: 850553
  2. Yazar: ERÇETİN KUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Algısal olarak optimize edilmiş video kodlamanın amacı, insan görsel sisteminin özelliklerinden yararlanarak sıkıştırma verimliliğini en üst düzeye çıkarmaktır. HEVC/VVC gibi en son kodlama standartlarında, bu amaç için yeni kodlama algoritmaları önerilmiştir. Bu tezde, bu algoritmaların parametre hassasiyeti analizi yapılmıştır. Özellikle, temel HEVC'yi iyileştirmek için görsel duyarlılık ağırlıklarına dayanan bir algoritmayı analiz ettik. Tez kapsamında farklı bit oranlarında kodlanmış farklı videolar kullanılarak algoritmanın performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of perceptually optimized video coding is to maximize compression efficiency by utilizing the properties of the Human Visual System. In the latest coding standards, such as HEVC/VVC, novel coding algorithms have been proposed for this purpose. In this thesis, an analysis of parameter sensitivity of these algorithms have been done. In particular, we analyzed the algorithm that is based on visual sensitivity weights to improve baseline HEVC. Within the scope of the thesis, we evaluated the performance of the algorithm using different complexity videos coded with different bitrates.