Çelik şerit ve tellerin üretiminde planlama ve kalite sistem tasarımı
The Production planning and quality system planing of steel bands and wires
  1. Tez No: 85056
  2. Yazar: ZAFER KÜÇÜKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EKERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Kalite teriminin genel tarifi ve kalite güvence tipleri açıklanmıştır. İSO 9000 standartlar serisinden başlıca 3 seri 9001,9002 ve 9003 açıklanmış ve 9002 serisi özetlenmiştir. Türk Standartları Enstitüsü çelik şerit ve telleri 1142 no* lu broşürde standartlaştırmıştır ve bu standart çalışmada verilmiştir. Çelik ambalaj çemberlerinin hammaddeleri olan sıcak ve soğuk haddelenmiş çelik sac ruloların fiziksel ve kimyasal değerleri tüm tolerans değer aralıkları gerekli tablolar ile verilmiştir. Çelik ambalaj çemberlerinin üretim parametreleri ve buna bağlı olarak işlem şekilleri tüm teknik verileri ile belirtilmiş ve kalite kontrol ve test şekilleri verilmiştir. Kalite kontrol ve test cihazlarının kalibrasyon aralıkları belirtilmiştir. Çelik çemberlerin tokaları ve teknik malzeme özellikleri ile birlikte ölçüleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The general definition of quality and quality assurance types were explained. From İSO 9000 standardization serîes mainly 3 series 9001, 9002 and 9003 were explained and 9002 seri were summarized. Turkish Standardization Institute had standardized the basic production of steel bands and wires in brochure 1142 and this standard was also given in this study. Chart and tables belonging to chemical and physical values and the tolerance gaps of höt and cold rolled steel row material were given. The production parameters of steel straps and regarding to manufacturing types were defined by ali their technical inputs and their quality control and test methods were explained. Quality control and test equipment's which are being used to measure standardization and their calibration were defined. The seals of steel straps and their technical specification and material properties with their dimensions were explained.