Yabancı turistlerin Gaziantep kültür turizmine yönelik algıları
Foreign tourists to Gaziantep cultural tourism perceptions of
- Tez No: 850568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Turizm insanların gezi, eğlenme, dinlenme ve zevk gibi çeşitli nedenlerden dolayı geçici süreliğine seyahat edilmesi ve mevcut turizm hizmetlerinden yararlanılması olarak ifade edilmektedir. Günümüzde turizm içerisinde mevcut şartların gelişmesi ve turistlerin ilgi ve merak duyguları farklı alanlara yönelmesi ile beraber alternatif turizm çeşitlerinin gelişmesine neden olmuştur. Alternatif turizm çeşitleri içerisinde kültür turizmi öne çıkarak hızlı bir şekilde gelişim göstermiştir. Günümüzde birçok ülke de turistlerin kültür turizme olan ilgilerinden dolayı ülkeler mevcut kültürel değerlerini korunması ve sürekliliğini sağlamak amacıyla birden fazla planlama yapmaktadır. Bununla birlikte turizm ve kültür turizmde turistlerin seyahatlerine ilişkin algılarının belirlenmesine yönelik akademik çalışmalar turizmin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Ülkemiz kültür turizmi potansiyeli bakımından önemli bölge ve illere sahiptir. Bu illerden biri hiç şüphesiz Gaziantep'tir. Gaziantep mevcut coğrafi konumu yanı sıra bünyesinde barındırdığı kendine has kültürel değerleri ile son on yıl içerisinde kültür turizmi gelişim göstermiştir. Çalışma içerisinde şehri her yıl ziyaret eden turistlerin daha çok merkez ilçeleri ziyaret ettiği görülmüş ve bu durum istatistik veri ve harita yöntemi ile ifade edilmiştir. Bu çalışmada Gaziantep'in kültür turizm potansiyeli ve şehri ziyaret eden yabancı turistlerin seyahat ve şehrin turizmine yönelik algılarının belirlenmesine yönelik olarak ele alınmıştır. Bu nedenle yabancı turistlere yönelik hazırlan anket formu ile seyahat ve şehre yönelik turizm algılarının saptanması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında,“Yabancı turistler yoğun olarak hangi ilçeleri ziyaret etmektedir?”,“Yabancı turistlerin şehre ilk kez gelme durumu cinsiyetlerine göre farklılık gösteriyor mu?”,“Katılımcıların Gaziantep'i ziyaretlerine ilişkin memnun kalma durumları demografik özelliklere göre farklılık gösteriyor mu?”,“Yabancı turistlerin en çok hangi ülkeden katılım sağlamaktadırlar?”gibi temel bazı sorulara cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism is expressed as people traveling temporarily for various reasons such as sightseeing, entertainment, rest and pleasure and benefiting from existing tourism services. Today, the development of current conditions in tourism and the interest and curiosity of tourists have led to the development of alternative tourism types. Among the alternative tourism types, cultural tourism has developed rapidly. Today, many countries are making more than one plan in order to protect and maintain their existing cultural values due to the interest in cultural tourism. However, academic studies to determine the perceptions of tourists about their travels in tourism and cultural tourism contribute to the development of tourism. Our country has important regions and provinces in terms of cultural tourism potential. One of these provinces is undoubtedly Gaziantep. In addition to its current geographical location, Gaziantep has developed cultural tourism in the last ten years with its unique cultural values. In the study, it was seen that the tourists who visit the city every year mostly visit the central districts and this situation is expressed with statistical data and map method. In this study, Gaziantep's cultural tourism potential and the perceptions of foreign tourists visiting the city about travel and tourism of the city are discussed. For this reason, it is aimed to determine the tourism perceptions of travel and the city with the prepared questionnaire for foreign tourists. Within the scope of the research,“Which districts do foreign tourists visit intensively?”,“Does the situation of foreign tourists coming to the city for the first time differ according to their gender?”,“Does the satisfaction of the participants regarding their visit to Gaziantep differ according to demographic characteristics?”,“From which country do foreign tourists attend the most?”Answers to some basic questions such as