Exploring user experience and perceptions of a location-based augmented reality game: the case of METU Discover
Bir konum tabanlı artırılmış gerçeklik oyununun kullanıcı deneyimi ve algılarının araştırılması: METU Discover örneği
- Tez No: 850598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKNUR KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çokluortam Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Konum tabanlı oyunlar, çevreyi oyunun temel bir unsuru olarak kullandıklarından oyuncuların çevreleriyle olan ilişkilerini etkileyebilme potansiyeline sahiptir. Bu tez, konum tabanlı bir artırılmış gerçeklik oyununun kullanıcı deneyimini ve algılarını anlamayı amaçlamaktadır. Bunu yapmak için, Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüs ekosistemindeki bitki örtüsünü keşfetmeye odaklanan METU Discover adlı konum tabanlı bir artırılmış gerçeklik oyunu geliştirilmiştir. Geliştirme sürecinin bir parçası olarak, yedi katılımcı ile bir kullanılabilirlik testi gerçekleştirilmiş ve geri bildirimlerine dayanarak oyunda kullanılabilirlik iyileştirmeleri yapılmıştır. Ana çalışmada, sekiz katılımcı oyunu oynamış ve oyunun kullanılabilirliği, oyunun bitki farkındalığı üzerindeki etkileri ve katılımcıların üniversiteye aidiyet duygusu üzerine bir mülakata katılmıştır. Görüşme verilerinin analizine dayanarak, geliştirilen oyunun oyuncular üzerindeki etkisi, tasarım ile geliştirilmesinde izlenen adımlar ve kullanılabilir testinden elde edilen sonuçlara dayanarak konum tabanlı artırılmış gerçeklik oyunlarının tasarımı için içgörüler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Veri analizi, oyunun oyuncuları çevrelerini daha fazla keşfetmeye teşvik ettiğini ve oyuncuların kampüs florasının biyolojik çeşitliliğine dair farkındalıklarını artırdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Location-based games use real-world location as a fundamental element of gameplay, potentially influencing players' relationships with their surroundings. This thesis aims to understand user experience and perceptions of a location-based augmented reality game. To do that, a location-based augmented reality game named METU Discover is developed, which is focused on exploration of the flora in the Middle East Technical University campus ecosystem. As a part of the development process, a usability test was conducted with seven participants and based on their feedback usability improvements were implemented to the game. In the main study, eight participants played the game and participated in an interview on usability of the game, the game's effects on plant awareness and participant's sense of belonging to the university. Based on the analysis of the interview data, the impact of the developed game on the players is described in detail, along with the steps followed in its design and development which includes insights for the design of location-based augmented reality games, based on the results obtained from usability test. The data analysis revealed that the game encouraged players to explore their environment more and increased their awareness of the biodiversity of the campus flora.