Sosyal ağ üzerinden kenti okumak ve yeniden keşfetmek
Reading the city and rediscovering it through social networks
  1. Tez No: 942163
  2. Yazar: ARZU ÇİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ARABULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler ile kablosuz ağlar yaygınlaşmış, mobil cihazlar ve yeni medya kullanımı artmış, yaşamın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Toplumsal yapının bu süreciyle birlikte örgütlenme tarzı yeniden şekillenmiş ve ağlar ile birbirine bağlanan kurum ve bireyler ağ toplumunu oluşturmuştur. Yeni toplumsal yapı düzeni, kablosuz ağ teknolojisi ve yeni medya ile mekân algısında farklılaşmalar yaşanmış, fiziksel mekânsal tanımlamaların dışına çıkılmıştır. Yeni mekânsal tanımlamalar olan siber, sanal, artırılmış ve hibrit mekân kavramları ortaya çıkmıştır. Bu noktada fiziksel mekânsal deneyimleme biçimine ek olarak yeni mekânsal deneyimler yaşanmaya başlamıştır. Mimarlığı anlamak için öncelikle toplumsal yapıyı, mekânı ve kenti anlamak gereklidir. Ağ toplumu teknolojileri olan yaygın bilişim ve yeni medya ile üretilen yeni mekânsal tanımlamalar yardımıyla kentsel alanlarda her an çevrimiçi olmak mümkün kılınmıştır. Medya, tüketim ürünü olmaktan çıkıp bir üretim ortamına dönüşmüştür. Kullanıcılar medya üzerinden paylaşım ve etkileşimde bulunurken zaman ve yer kavramı değişmiş, her an her yerde bulunmak mümkün hale gelmiştir. Kentsel alanlar fiziksel varlığını sürdürürken bir yandan da yeni mekânsal tanımlar, konum tabanlı servisler ve sosyal ağlar üzerinden paylaşılan verilere bağlı olarak fiziksel kent ortamı, deneyimleri ve günlük yaşam pratiklerinde dönüşüm yaşanmış, fiziksel ortamla dijital alan iç içe geçmiştir. Çalışmanın ana tartışma konusunu oluşturan kentsel ve mekânsal deneyimleri kent kullanıcıları ve kent gezginleri üzerinden okumak mümkündür. Günümüz toplum yapısı içerisinde sosyal ağlar, artırılmış gerçeklik uygulamaları, oyunlar gibi farklı yöntemlerle kentsel deneyimin gerçekleştirilmesi mümkün hale gelmiştir. Yaşanan bu dönüşüm sürecinin anlaşılabilmesi adına ağ toplumu kavramı açıklanmış, ağ toplumuna bağlı olarak gelişen teknolojiler detaylandırılmıştır. Mekânsal tanımlamalardaki değişimler açıklanacak ve kentsel alanlara dahil olan teknolojik altyapı ile kent mekânının birlikteliği yorumlanmıştır. Gezginlerin gerçekleştirdiği kentsel ve mekânsal deneyimler açıklanıp detaylandırılmıştır. Kent deneyiminin literatürdeki yeri incelenmiştir. Çalışmanın veri toplama aşamasına fiziksel olarak dahil olunarak kenti deneyimleme yöntemleri ve günümüzün teknolojik değişimleri ile gelişen sanal deneyimleme yöntemleri arasında ne gibi farklılıklar oluştuğu ve bu farklılıkların avantaj ve dezavantajları açıklanmıştır. Çalışma sonucunda teknoloji, kent ve kullanıcı arasındaki bağ ortaya konarak,“mobil cihazlar ve sosyal ağlar ile kenti keşfetmek ve tanımak ne kadar mümkün?”sorusuna cevap aranmıştır. Bu yeni deneyimleme yöntemlerinin olumlu ve olumsuz yönleri sorgulanmıştır. Teknolojide yaşanan gelişim ile günlük yaşam pratikleri arasındaki ilişkinin kentsel alanlardaki karşılığı ve kişinin kentle kurduğu ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the technological developments of today, wireless networks have become widespread, mobile devices and new media usage have increased, and they have become an integral part of life. Along with this process of social structure, the way of organization has been reshaped, and institutions and individuals connected through networks have formed the network society. The new social order, facilitated by wireless network technologies and new media, has led to changes in the perception of space, moving beyond physical spatial definitions. New spatial definitions such as cyber, virtual, augmented, and hybrid spaces have emerged. At this point, in addition to the physical spatial experience, new spatial experiences have begun to be lived. In order to understand architecture, it is essential to first understand the social structure, space, and city. With the help of new spatial definitions produced through the network society technologies of widespread information and new media, it has become possible to be online at all times in urban areas. Media has transformed from a consumption product into a production environment. As users share and interact through media, the concepts of time and space have changed, making it possible to be present anywhere, anytime. While urban areas continue to maintain their physical presence, new spatial definitions, location-based services, and shared data through social networks have transformed the physical city environment, experiences, and daily life practices, blurring the boundaries between physical and digital spaces. The main discussion of this study revolves around reading urban and spatial experiences through city users and urban explorers. In today's social structure, urban experiences can be realized through different methods such as social networks, augmented reality applications, and games. In order to understand this transformation process, the concept of the network society has been explained, and the technologies developed in relation to the network society have been detailed. Changes in spatial definitions are explained, and the relationship between technological infrastructure in urban areas and the city space is interpreted. The urban and spatial experiences of explorers have been explained and detailed. The place of urban experience in the literature has been examined. The data collection phase of the study involves physically experiencing the city, comparing the methods of experiencing the city with today's technological changes, and exploring how virtual experience methods have developed, identifying the differences and analyzing their advantages and disadvantages. As a result of the study, the connection between technology, the city, and the user has been revealed, and the question“How possible is it to explore and understand the city through mobile devices and social networks?”has been addressed. The positive and negative aspects of these new methods of experiencing the city have been questioned. The relationship between developments in technology and daily life practices, as well as their reflection in urban areas and the individual's relationship with the city, has been investigated.