1923-2022 yılları arasında ortaokul matematik programlarının programın boyutları açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of middle school mathematics programs between 1923-2022 in terms of program dimensions
- Tez No: 850612
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
1923 yılından 2022 yılına kadar değişen ortaokul matematik programlarının programın boyutları açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesinin amaçlandığı bu araştırmada; Cumhuriyet dönemine ait 1924, 1926, 1930, 1931, 1938, 1949, 1977, 1990, 1998, 2005, 2013 ve 2018 yıllarında uygulamaya konulan toplam 12 ortaokul matematik programları incelenmiştir. İncelemede nitel araştırma türlerinden betimsel araştırma bağlamında tarihsel model kullanılmıştır. Yapılan tarihi araştırmada nitel yöntemlerden sadece doküman analizine yer verilmiştir. Araştırmada evren, örneklem olarak kabul edilmiş ve çalışma bu şekilde sürdürülmüştür. Çalışmanın verileri; örneklem çerçevesinde belirlenen doküman analizi veri toplama tekniği ile elde edilmiştir. Veri toplama sürecinde; Arşiv ve Dokümantasyon Kütüphanesi, Talim ve Terbiye Kurulu arşivinden belgelere ulaşılmıştır. Ulaşılan belgeler ve elde edilen veriler alan yazın taraması ile birleştirilerek betimsel içerik analizi yöntemine dayalı olarak çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; Cumhuriyet'in ilanından günümüze kadar uygulanan ortaokul matematik programlarında 2005 matematik öğretim programının son 3 yıllık eğitim süresine sahip olan öğretim programıdır. Ayrıca hedef, içerik, öğrenme-öğretme süreci ile ölçme ve değerlendirme boyutları açısından daha kapsamlı ve açıklayıcı bir özelliğe sahiptir. Öncesinde uygulanan; 1924, 1926, 1930, 1931, 1938 ve 1949 yıllarına ait olan matematik programlarına müfredat programı olması sebebi ile diğer derslerin de dahil edildiği ve boyutların detaylandırılmadığı görülmüştür. 1977 yılından itibaren programlar sadece matematik alanına göre düzenlenmiştir. Buna rağmen 1977, 1990, 1998, 2005, 2013 ve 2018 matematik programlarının programın boyutları açısından eksikleri bulunmaktadır. 1923'ten 2022'ye kadar uygulanan matematik programlarının ünite ve konularının dağılımları değiştirilmiş olsa dahi birbirine yakın olduğu, bu sebeple daha ayırt edici ve detaylı düzenlemelere gidilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda öğretmen, öğretmen adayları, öğrenciler ve diğer araştırmacılara ışık olmasını sağlamak amacıyla önerilere yer verilmiştir. Öğretmen ve öğretmen adayları için kılavuz ve hizmet içi eğitimlerin gerçekleştirilebileceği, araştırmacılar için ise matematik programlarında gerçekleştirilen ara düzenlemelerin de değerlendirmeye alınabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to comparatively examine middle school mathematics programs ranging from 1923 to 2022 in terms of program dimensions; A total of 12 middle school mathematics programs that were implemented in the Republican period in 1924, 1926, 1930, 1931, 1938, 1949, 1977, 1990, 1998, 2005, 2013 and 2018 were examined. In the analysis, historical model was used in the context of descriptive research, one of the qualitative research types. In the historical research, only document analysis, one of the qualitative methods, was included. In the research, the population was accepted as a sample and the study was continued in this way. Data of the study; The document analysis determined within the framework of the sample was obtained with the data collection technique. During the data collection process; Documents were accessed from the Archive and Documentation Library, Board of Education archives. The documents obtained and the data obtained were combined with the literature review and analyzed based on the descriptive content analysis method. According to the results of the research; It is the curriculum that covers the last 3 years of the 2005 mathematics curriculum in middle school mathematics programs that have been implemented since the proclamation of the Republic. In addition, it has a more comprehensive and descriptive feature in terms of goal, content, learning-teaching process, and measurement and evaluation dimensions. Applied before; It was observed that other courses were included in the mathematics programs of the years 1924, 1926, 1930, 1931, 1938 and 1949, since they were included in the curriculum, and the dimensions were not detailed. Since 1977, programs have been organized only according to the field of mathematics. Despite this, the mathematics programs of 1977, 1990, 1998, 2005, 2013 and 2018 have deficiencies in terms of program dimensions. It was concluded that even though the distribution of units and subjects of the mathematics programs implemented from 1923 to 2022 were changed, they were close to each other, and therefore more distinctive and detailed regulations should be made. In this context, suggestions are included in order to shed light on teachers, teacher candidates, students and other researchers. It has been stated that guidelines and in-service training can be provided for teachers and teacher candidates, and that interim arrangements made in mathematics programs can also be evaluated for researchers.