Van Müzesinde bulunan Urartu fibulaları
Urartian fibulae in the Van Museum
- Tez No: 850620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIFAT KUVANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Urartu Krallığı, Eski Yakın Doğu'daki en önemli bronz üretim merkezlerinin başında gelmektedir. Türkiye'nin doğusu, Kuzeybatı İran, Ermenistan ve Nahçıvan'daki çok sayıda Urartu yerleşiminden günümüze kalan eserler bunu açıkça ortaya koymaktadır. Van Müzesi de hem bölgedeki Urartu yerleşimlerinde gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışmaları hem de satın alma yolu ile kazandırılan önemli bir Urartu koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Van Müzesi'ndeki Urartu eserleri içinde bronzdan yapılmış olanlar önemli bir grubu oluşturmakla birlikte, bu eserler içinde çengelli iğne olarak da bilinen farklı formlarda çok sayıda fibula yer almaktadır. Anadolu Demir Çağı için fibulalardan söz etmeye başladığımızda özellikle Gordion'dan bilinen Frig örnekleri her zaman için ön plana çıkmaktadır. Buna karşın kimi yayınlarda değinilmesine karşın Urartu fibulalarının işlevsel, kültürel ve kronolojik olarak yeterli ölçüde değerlendirilmediği görülmektedir. Bu amaçla Van Müzesi koleksiyonlarında yer alan 185 adet fibula örneği bu tez kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Urartian Kingdom is one of the most important bronze production centers in the Ancient Near East. The surviving artifacts from numerous Urartian settlements in eastern Turkey, northwestern Iran, Armenia and Nakhchivan clearly demonstrate this. The Van Museum also hosts an important Urartian collection, which was gained through both the archaeological excavations carried out in the Urartian settlements in the region and the purchase. While the bronze works constitute an important group among the Urartian works of Van Museum, there are many fibulae in different forms, also known as safety pins, in these works.