Van Müzesi'nde bulunan Urartu iğneleri
Urartian pins in the Van Museum
  1. Tez No: 891150
  2. Yazar: SERPİL KAHVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT KUVANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Urartu Krallığı; İ.Ö. 9. yüzyılın ortalarından itibaren Anadolu'daki en önemli askeri ve politik güç olarak karşımıza çıkar. Van merkezli olarak kurulmuş krallık özellikle Van Gölü Havzası olmak üzere Ermenistan, Kuzeybatı İran ve güneyde Kuzey Irak coğrafyasında oldukça güçlü bir krallık olarak hakimiyet kurmuştur. İran'da Urmiye Gölü'nün batısında Erdebil Bölgesi'ndeki Savalan Dağı'ndan Fırat Nehri'ne kadar oldukça geniş bir coğrafyadaki Urartu yerleşimlerinden günümüze kalan mimari kalıntılar Urartular'ın oldukça etkili bir sistem kurduğunu yansıtmaktadır. Yine Urartu merkezlerinde 20. yüzyılın ortalarından itibaren başlayan sistematik bilimsel kazılar bu krallığın bronz üretiminde oldukça önemli bir merkez olduğunu göstermektedir. Urartu bronz eserleri içerisinde günlük kullanım eşyalarından kutsal tapınaklara sunulan çivi yazıtlı eserlere değin oldukça geniş bir yelpazede farklı eserleri görmek mümkündür. Az sayıda örnek günümüze ulaşmış olsa da özellikle altın ve gümüşten yapılmış olan kişisel süs eşyaları da önemli bir grubu oluşturmaktadır. Bu tez kapsamında değerlendirdiğimiz bronz süs iğneleri de Urartu takıları içerisinde oldukça önemli bir grubu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urartian Kingdom; It has emerged as the most important military and political power in Anatolia since the mid-9th century BC. The kingdom, which was founded in Van, dominated the Van Lake Basin, Armenia, Northwest Iran and in the south Northern Iraq as a very powerful kingdom. The architectural remains that have survived from the Urartian settlements in a wide geography from the Savalan Mountain in the Ardabil Region to the Euphrates River, west of Lake Urmia in Iran, reflect that the Urartians established a very effective system. Again, systematic scientific excavations in Urartian centers that started at the beginning of the 20th century show that this kingdom was a very important center in bronze production in the Iron Age. It is possible to see a wide range of different artifacts among Urartian bronzes, from daily use items to inscribed artifacts presented to sacred temples. Although a small number of examples, some of which reflect rich craftsmanship, have survived to the present day, personal ornaments, especially made of gold and silver, also constitute an important group. As a matter of fact, the bronze ornamental pins that we evaluated within the scope of this thesis constitute a very important group among Urartian jewelry.