Türk infaz hukuku sisteminde koşullu salıverilmenin geri alınması
Withdrawal of release on probation in the Turkish law system on criminal execution
  1. Tez No: 850623
  2. Yazar: BERÇEM AŞKIN AKARÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN ÖZOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Koşullu salıverilme, çağdaş infaz sistemlerine hakim olan suçlunun ıslah edilerek topluma kazandırılması düşüncesinin bir yansıması olarak ortaya çıkan hukuki kurumlardan birisidir. Hükümlünün mahkum olduğu hapis cezasının belirli bir kısmını ceza infaz kurumunda iyi halli bir biçimde infaz ettikten sonra belirli şartlar altında salıverilmesi olarak tanımlanabilen bu kurum, cezaların bireyselleştirilmesi ve infazın tamamlanmasındaki rolüyle infaz sistemlerinde özel bir yer ve öneme sahiptir. Koşullu salıverilen hükümlü için cezanın infazı tamamlanmış sayılmamakta, aksine infazın belirli bir süre denetim altında devam etmesi söz konusu olmaktadır. Bu çerçevede, hükümlünün koşullu salıverilme sonrası denetim süresini kendisi için konulan kurallara uygun bir şekilde geçirmesi halinde infazın tamamlandığından bahsedilebilecek iken; aksi durumda bu çalışmanın temel konusunu oluşturan koşullu salıverilmenin geri alınması müessesesi gündeme gelecektir. Koşullu salıverilmenin geri alınması, koşullu salıverilen hükümlünün denetim süresinin gereklerine aykırı hareket etmesi durumunda uygulanabilmekte ve hükümlünün kalan cezasının infazı için yeniden özgürlüğünden alıkonulmasına yol açabilmektedir. Bu yönüyle müessesenin, koşullu salıverilmenin olumsuz bir sonucu olarak nitelendirilmesi mümkündür. Koşullu salıverilmeyle bağlantılı şekilde cezaların infaz edilmesinde tamamlayıcı bir görev üstlenen koşullu salıverilmenin geri alınması, dünya çapında birçok ülkeye ait infaz sisteminde olduğu gibi Türk infaz hukuku sisteminde de kendisine yer bulmuştur. Tarafımızca hazırlanan bu çalışma kapsamında da, koşullu salıverilmenin geri alınmasının Türk infaz hukuku sisteminde ne şekilde düzenlendiği, süreç içerisinde hangi değişikliklere uğradığı, uygulanmasında ne gibi tereddütlerle karşılaşıldığı hususları araştırma ve inceleme eserleriyle yargı kararları ekseninde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son olarak bu çalışma, nitel bir çalışma olup; doküman analizi yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Release on probation is one of the legal institutions that emerges as a reflection of the idea that the criminal who knows the contemporary execution systems is chastened and reintegrated for the society. This institution, which can be defined as the release of the convict under certain conditions after being sentenced for a particular part of the prison duration in the penal institution with good behavior, has a special place and significance among the execution systems with its role in individualizing the sentences and completing the execution. For the conditionally released convict, the execution of the sentence is not considered as it is completed; on the contrary, the execution is carried out under supervision for a certain period of time. In this context, if the convict spends the post-conditional release supervision period in accordance with the rules set for him, it can be said that the execution is completed, but otherwise, the institution of withdrawal of release on probation, the main subject of this study, will come to the fore. Withdrawal of release on probation can be applied in case the convict released on probation acts contrary to the requirements of the control period and may lead to the convict being deprived of his freedom again for the execution of the remaining sentence. In this respect, it is possible to describe the institution as a negative consequence of release on probation. Withdrawal of release on probation, which plays a complementary role in the execution of sentences in accordance with being released under certain circumstances, has found a place in the Turkish Law System on criminal execution, as in the execution systems of many countries around the world. Within the scope of this study, it is aimed to reveal how the withdrawal of release on probation is regulated in the Turkish Law System on Criminal Execution, what changes it has undergone in the past, what hesitations are encountered in its implementation, on the basis of judicial decisions through research and analysis works. Finally, the study is a qualitative study in which the document analysis method is utilized.