TBDY 2018'e göre sahaya özel zemin davranışı ve kazık tasarımı
Site-specific soil behavior and pile design according to TBDY 2018
  1. Tez No: 850628
  2. Yazar: MEHMET KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM ALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sismik hareketlerin yapılar üzerindeki etkilerinin öneminin ve araştırmalara etkilerinin görmek için yapılan çalışmada yapı- kazık- zemin etkileşiminin yapılabilmesi için uygun zemin, tasarım, analizlerin ön plana çıktığı görülmüştür. Yapı-kazık -zemin etkileşimi üçlüsünün birbiri ile uyumu bize kompakt bir çalışma olması gerektiğini göstermiş bulunmaktadır. Bu doğrultuda sahaya özel zemin davranışı ile tasarım yapılacak inceleme alanının uygunluğu ön plana çıkmaktadır. Zeminin sahaya uygunluğu için de kazık tasarımının ve bu kazıkların deprem etkisi altında göstermiş olduğu davranışlar incelenip sahanın uygunluğu sağlanacak. Uygun bir tasarım için de bize bilgi verecektir. Bu bilgiler kapsamında Allpile. SAP2000 VE DEEPSOIL programları sayesinde tasarım için gerekli olan parametreler ortaya konulup tasarım yapılacaktır. Parametrelerin farklı zemin koşullarında göstermiş oldukları değişiklik açıklanması günümüzde hala zor olan yapı kazık zemin etkileşimi hakkında bilgi verecektir.
Özet (Çeviri)
In the study conducted to see the importance of the effects of seismic movements on structures and their effects on research, it was seen that suitable soil, design and analyzes came to the fore in order to make the structure-pile-soil interaction. The harmony of the structure-pile-soil interaction trio has shown us that it should be a compact study. In this direction, the suitability of the examination area to be designed with the site-specific soil behavior comes to the fore. For the suitability of the ground for the site, the pile design and the behavior of these piles under the effect of earthquakes will be examined and the suitability of the site will be ensured. It will also inform us for a suitable design. Within the scope of this information, Allpile. Thanks to the SAP2000 AND DEEPSOIL programs, the parameters required for the design will be revealed and the design will be made. The change in different soil conditions of the parameters will provide information about the interaction of the building pile and the ground, which is still difficult to explain today.