Kutu tipi mobilya üretimi yapan bir fabrikada montaj hattı dengeleme problemine benzetim modelleme tabanlı çözüm yaklaşımı
Simulation modeling based solution approach to assembly line balancing problem in a factory that produces box-type furniture
  1. Tez No: 850627
  2. Yazar: FATMA BURCU PAZARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mobilya, makine gibi birçok sektörde işletmeler tamamen ya da kısmen demonte üretim gerçekleştirmektedir. Ancak özellikle gelişmiş ülkelere ihracat yapan işletmelerde montajı tamamlanan ürün talebi çok fazla olmaktadır. Maliyet kalemlerini artırmadan, üretim oranının artırılması rekabet gücü ve karlılık açısından büyük önem taşımaktadır. Montaj hatları ile üretim yapılan işletmelerde ise üretim oranının artırılması, çevrim süresinin minimizasyonu ile sağlanabilmektedir. Tez çalışması, Denizli ilinde bulunan ve üretiminin tamamını gelişmiş ülkelere ihraç eden büyük ölçekli bir mobilya işletmesinde gerçekleştirilmiştir. Tezde montaj hattındaki dar boğazları tespit edip senaryolar üreterek montaj hattının performansını arttırmak amaçlanmıştır. Ürünün montaj istasyonunda iş ve zaman etütleri yapılarak iş akışı, çevrim süresi ve darboğazlar tespit edilmiştir. Daha sonra, montaj hattındaki dar boğazlar ve uzun süreli işlemler için 5 farklı senaryo geliştirilmiştir. Geliştirilen senaryolar simülasyon yazılım programıyla modellenmiş, sonuçlar ürün sayısı, maliyet ve katma değeri olan süreye bağlı olarak değerlendirilmiştir. Simülasyon sonuçları istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve anlamlılık ilişkisi bulunmuştur. Bekleme sürelerine göre Sanaryo-4 en uygun senaryo olarak belirlenirken, ürün sayısına göre Senaryo-2'nin %74 ürün artışıyla en uygun senaryo olduğu tespit edilmiştir. Maliyet dikkate alındığında Senaryo-4'de makine maliyeti bulunmaktadır ve bu maliyetin 5 yılda kendini amorti ettiği tespit edilmiştir. Diğer 4 senaryoda proseslerde personel artışı önerilmiştir. Fakat mevcut personellerin kullanıldığı ve ekstra maliyetin gerektirmediği belirtilmiştir. Yapılan istatistiksel analize göre montaj hattında verimliliği en fazla arttıran Senaryo-2 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In many sectors such as furniture and machinery, enterprises are producing entirely or partially in a disassembled manner. However, especially in businesses that export to developed countries, there is a high demand for products that are fully assembled. In enterprises where production is carried out with assembly lines. This thesis study was conducted in a large-scale furniture enterprise located in Denizli, which exports all its production to developed countries. The goal was to enhance the assembly line's performance by identifying bootlenecks in the assembly line and producing solutions. The workflow, cycle time, and bottlenecks were identified by conducting work and time studies at the product's assembly station. Subsequently, five different scenarios were developed for bottlenecks and long-duration operations on the assembly line. Simulation results were evaluated statistically and a significance relationship was found. While Sanaryo-4 was determined to be the most suitable scenario according to waiting times, Scenario-2 was determined to be the most suitable scenario with a 74% product increase according to the number of products. Considering the cost, there is a machine cost in Scenario-4 and it has been determined that this cost amortizes itself in 5 years. In the other 4 scenarios, an increase in personnel in the processes is recommended. However, it has been determined that existing personnel are used and do not require extra costs. According to the statistical analysis, it was determined that the scenario that increased the efficiency of the assembly line the most was Scenario-2.