Betonarme kiriş elemanlarının farklı yerleşim şekillerine sahip CFRP ile güçlendirilerek çarpma etkisi altında deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of reinforced concrete beam elements strengthened with CFRP having different layout shapes under impact effect
- Tez No: 850637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Betonarme yapı elemanlarının dinamik yüke maruz kaldıkları birçok durum vardır ve son yıllarda bu elemanların güçlendirilmesi için karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) kompozitler kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı farklı yerleşim şekillerine sahip CFRP ile güçlendirilmiş betonarme kirişlerin çarpma etkisi altındaki davranışlarını iki farklı yükseklikten ağırlık düşürücü test düzeneği ile deneysel olarak incelemektir. Bu amaçla 1.000x100x200 mm boyutlarında 14 adet betonarme kiriş deney elemanı üretilmiştir. Deney elemanları 1 ve 1,5 m düşme yüksekliği değişkeni için 2 gruba ayrılmış olup, her bir gruptan birer adet deney elemanına güçlendirme uygulanmamıştır. Her grupta kalan 6 adet betonarme kiriş farklı yerleşim şekilleri uygulanarak CFRP ile güçlendirilmiştir. Deney elemanları, iki farklı yükseklikten aynı çekiç kütlesi etkisi altında test edilmiş ve çarpma etkisi göçme meydana gelene kadar uygulanmıştır. Deney elemanlarının çarpma etkisi altında verdikleri tepkiler ise sağ ve sol ivmeölçerler, kuvvet algılayıcısı, yer değişimi algılayıcı ile ölçülmüş ve veri toplama aygıtlarıyla bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Elde edilen test sonuçları kullanılarak ivme-zaman, kuvvet-zaman, deplasman-zaman ve kuvvet-deplasman grafikleri oluşturulmuş, deneysel sonuçlar incelenmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are many cases in which concrete structural elements are exposed to dynamic impact loads, and in order to reinforce these elements carbon fiber reinforced polymer (CFRP) composites have been used in recent years. The objective of this thesis is to make experimental investigation of reinforced concrete beam elements strengthened with CFRP having different layout shapes under impact effect using drop-weight test with two different heights. For that purpose, 14 concrete beam samples were produced with the dimensions of 1.000x100x200 mm. The reinforced concrete beam elements were divided into two groups for the 1 and 1,5 m drop-weight test variable, and one of the beam elements from each group was un-strengthened. The remaining six specimens in each group were reinforced with CFRP using different layout shapes. The specimens were tested under the impact effect of the same hammer from two different heights, and the impact load was applied to the beams until collapse. The responses of the specimens under the impact effect were measured with the help of the right and left accelerometers, force and displacement sensors, and then transferred to the data and recorded. Using these experimental results, acceleration-time, force-time, displacement-time and force-displacement graphs were created. The experimental results have been examined and interpreted.