Brexıt sonrası Birtanya, Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri
Relations between Britain, European Union and Türkiye after Brexit
  1. Tez No: 850640
  2. Yazar: MURAT ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM KARADELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma Brexit'in kökenleri ve küresel etkileri, Avrupa'daki bütünleşme süreci, Britanya ve AB ilişkilerindeki karmaşıklık, psikolojik ve sosyal dinamikler, AB genişleme süreci, gümrük birliği dinamikleri, Türkiye-AB gümrük birliği, Türkiye'nin dünya ekonomisindeki konumu ve Brexit sonrası siyasi değişikliklerin Türkiye'ye etkisi detaylı bir şekilde incelenmektedir. Brexit, kökenleri bakımından tarihi, kültürel ve ekonomik faktörlerin karmaşık bir etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Bu ayrılığın küresel etkileri ise sadece Britanya ve Avrupa Birliği ile sınırlı kalmayıp, dünya ekonomisi ve uluslararası ilişkiler üzerinde de önemli izler bırakmaktadır. Avrupa'daki entegrasyon süreci ve Brexit, birlikten ayrılışın nedenleri ve barış arayışı bağlamında derinlemesine incelenmektedir. Özellikle Britanya ve AB ilişkilerindeki karmaşıklık, taraflar arasındaki anlaşmazlıkları ve bu durumun ortaya çıkardığı diplomasi sorunlarını vurgulamaktadır. Bu çerçevede, Avrupa'nın yeni yörüngesine yönelik bir dönüşüm sürecinin içerisinde olduğu belirtilmektedir. Brexit'in psikolojik ve sosyal dinamikleri, sosyolog Anthony Giddens'ın bakış açısıyla değerlendirilmekte ve bilinçaltındaki etkiler, seçmen profili değişimi ve tarihsel bağlam ele alınmaktadır. Bu, Brexit'in sadece politik ve ekonomik bir olay olmanın ötesinde, toplumların ruhsal ve kültürel dinamiklerini de etkilediğini göstermektedir. AB genişleme süreci ve gümrük birliği dinamikleri, özellikle Türkiye-AB gümrük birliği ve Türkiye'nin dünya ekonomisindeki konumu çerçevesinde ele alınmaktadır. Türkiye'nin ekonomik entegrasyonu, Brexit sonrası dönemdeki uluslararası ticaret dinamikleriyle birlikte değerlendirilerek, Türkiye'nin dünya ekonomisindeki stratejik pozisyonu ele alınmaktadır. Son olarak, Brexit sonrası siyasi değişikliklerin Türkiye'ye etkisi incelenmekte ve bu değişikliklerin Türkiye'nin dış politika ve ticaret stratejilerini nasıl etkileyebileceği üzerinde durulmaktadır. Brexit'in Türkiye'ye yönelik ticaret ve güvenlik bağlamındaki etkileri detaylı bir şekilde değerlendirilerek, Türkiye'nin uluslararası ilişkilerindeki potansiyel değişiklikler ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines This study thoroughly examines the origins and global effects of Brexit, the integration process in Europe, the complexity of UK-EU relations, psychological and social dynamics, the EU enlargement process, customs union dynamics, the Türkiye-EU customs union, Türkiye's position in the global economy, and the impact of post-Brexit political changes on Türkiye. Brexit originates from a complex interaction of historical, cultural, and economic factors. Its global effects extend beyond the UK and the EU, leaving significant traces on the world economy and international relations. The European integration process and Brexit are deeply analyzed in terms of the reasons for separation and the context of seeking peace. Particularly, the complexity in UK-EU relations emphasizes disputes between parties and the diplomatic challenges that arise. Within this framework, it is noted that Europe is undergoing a transformative process towards a new trajectory. The psychological and social dynamics of Brexit are evaluated through the perspective of sociologist Anthony Giddens, addressing subconscious effects, changes in voter profiles, and historical contexts. This underscores that Brexit goes beyond being merely a political and economic event, influencing the spiritual and cultural dynamics of societies. The dynamics of the EU enlargement process and customs union, especially the Türkiye-EU customs union and Turkey's position in the global economy, are discussed. Türkiye 's economic integration is assessed in conjunction with international trade dynamics in the post-Brexit period, examining Türkiye 's strategic position in the global economy. Finally, the impact of post-Brexit political changes on Türkiye is examined, considering how these changes may affect Türkiye 's foreign policy and trade strategies. The detailed evaluation of the impact of Brexit on Türkiye in terms of trade and security, along with potential changes in Türkiye 's international relations, is discussed.