Maniheizm tasvirleri ile Safevi İranındaki 12 İmam tasvirleri
Manichaeism depictions and Twelve Imam depictions in Safavid Iran
- Tez No: 850645
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Şiîliğin kökenleri önemli bir tartışma konusu olarak varlığını sürdürmektedir. Kimi görüşlere göre farklı din ve kültürler Şiîliğin ortaya çıkması ve gelişiminde önemli rol oynamışlardır. Hristiyanlık, Yahudilik ve Hinduizm'le birlikte eski İran kültürünün de Şiîlik üzerinde önemli tesirleri olduğu; Zerdüştlük, Maniheizm gibi inançların Şiîliği etkilediği iddia edilmektedir. Çalışmamız, herhangi bir dinî tesirin sanat alanına da sirayet edeceği düşüncesinden hareketle On İki İmam Şiîliğinin bir devlet mezhebi haline geldiği Safevîler dönemindeki Hz.Muhammed ve On İki İmam Tasvirlerinin tespit edilerek, bu tasvirlerin Maniheist tasvirler ile benzerlikler taşıyıp taşımadığını incelemeyi ve böylece bu dönemdeki Şiî karakterli tasvirlerde herhangi bir Maniheist tesir olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, öncelikle Şiîlik ve Maniheizm'in ortaya çıkışı ve inanç esasları ele alınmış, ardından On İki İmam Şiîliğinin altın çağı olan Safevîler dönemindeki dinî siyaset incelenmiş ve bunun ışığında yine Safevîler döneminde ortaya çıkarılan tasvirler değerlendirilerek söz konusu tasvirlerin Maniheist eserlerle bir benzerlik taşıyıp taşımadığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The origins of Shiism is a significant subject of debate. Some argue that different religions and cultures played a crucial role in the emergence and development of Shiism. It is claimed that ancient Iranian culture, along with Christianity, Judaism, and Hinduism, had significant influences on Shiism. Moreover, belief systems such as Zoroastrianism and Manichaeism are also believed to have affected Shiism. Based on the idea that any religious influence would also permeate into the realm of art, this study aims to identify the depictions of Prophet Muhammad and the Twelve Imams during the Safavid period when Twelver Shiism became the state sect. The study seeks to examine whether these depictions exhibit any similarities with Manichean depictions and, consequently, determine if there was any Manichean influence on Shiite depictions during this period. To achieve this goal, the study initially examines the emergence and fundamental beliefs of Shiism and Manichaeism. Subsequently, the religious policies during the Safavid period, which marked the golden age of Twelver Shiism, are investigated. In light of this information, the depictions produced during the Safavid period are evaluated to ascertain whether they bear any resemblance to Manichean Works.