Neorealist kuram bağlamında Trump döneminde ABD-Çin rekabetinde ticaret savaşlarının yeri
The role of trade wars in the US-China rivalry in the Trump era in the context of neorealist theory
- Tez No: 850647
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Küresel manzara, Trump döneminde ABD ve Çin arasındaki ilişkilerde önemli bir değişime tanık oldu. Artan gerilim ve büyüyen rekabetin ortasında, ticaret savaşları bu iki küresel güç arasındaki rekabetin şiddetlenmesinde ve bilinen dünya dengelerinin değişmesinde önemli bir rol oynadı. Bu tez, bu ekonomik çatışmaların ABD-Çin rekabetini nasıl şekillendirdiğini ve yoğunlaştırdığını anlamak için ticaret savaşlarının rolünü, dünyanın yüzeysel konjonktürünü neorealist teorinin daha geniş çerçevesi içinde incelemektedir. Ticaret savaşlarının ardındaki motivasyonları, ikili ve çoklu ilişkiler üzerindeki etkilerini, dünyada sebep olduğu sistemsel dalgalanmaları ve uluslararası sistem üzerindeki sonuçlarını analiz eden bu tez, Trump yönetimi bağlamında ABD-Çin rekabetinin karmaşık dinamikleri hakkında değerli bilgiler sunmaktadır. Bu dinamiği analiz etmek için neorealist teori uygulanarak, güç mücadelelerinin, güvenlik kaygılarının ve ekonomik hakimiyet için rekabetin ticaret çatışmalarını yönlendiren temel faktörler olduğu araştırılmıştır. Bu ticaret savaşlarının etkisi, uluslararası sistemi bozduğu ve küresel yönetişimi etkilediği için ikili ilişkilerin ötesine geçmektedir. Tez, iş kayıplarıyla karşı karşıya olan Amerikalı üreticileri, değişen pazar dinamiklerine ayak uydurmaya çalışan Çinli girişimcileri ve ekonomik çıkarlar ile ulusal güvenlik kaygıları arasında hassas bir denge kurmanın zorluklarıyla boğuşan politika yapıcıları inceliyor. Tez, nedenlerini, sonuçlarını ve gelecekteki potansiyel yörüngelerini eleştirel bir şekilde analiz ederek, bu karmaşık olgunun ve küresel düzen üzerindeki etkilerinin incelikli bir şekilde anlaşılmasını sağlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The global landscape has witnessed a significant shift in relations between the US and China in the Trump era. Amidst rising tensions and growing rivalry, trade wars have played an important role in exacerbating the rivalry between these two global powers and shifting the familiar world balance. This thesis examines the role of trade wars within the broader framework of neorealist theory of the world's surface conjuncture to understand how these economic conflicts have shaped and intensified US-China rivalry. By analyzing the motivations behind trade wars, their impact on bilateral and multilateral relations, the systemic fluctuations they cause in the world and their consequences for the international system, this thesis provides valuable insights into the complex dynamics of US-China rivalry in the context of the Trump administration. Applying neorealist theory to analyze this dynamic, it explores how power struggles, security concerns and competition for economic dominance are key factors driving trade conflicts. The impact of these trade wars goes beyond bilateral relations as they disrupt the international system and affect global governance. The thesis examines American manufacturers facing job losses, Chinese entrepreneurs struggling to keep pace with changing market dynamics, and policymakers grappling with the challenges of striking a delicate balance between economic interests and national security concerns. The thesis aims to provide a nuanced understanding of this complex phenomenon and its implications for the global order by critically analyzing its causes, consequences and potential future trajectories.