Türkiye'de çevre dostu jeotermal enerjiden ısıtmada yararlanmanın avantajları ve uygulama örnekleri
The Advantages and application samples of using friendly to environment geothermal energy for heating in Turkey
- Tez No: 85065
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DOĞAY ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Günümüzde önemli yeri olan, hidrolik ve fosil yakıtlardan karşılanan enerjinin tükenmesi insanoğlunu alternatif enerji kaynaklarına yöneltmektedir. Yenilenebilir ve çevre dostu olan jeotermal enerji, yurdumuzda 1961 yılından itibaren ısıtmacılığa yönelik olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bir ülkenin topraklarında çıkan enerjiyi en iyi şekilde değerlendirmesi enerjide bağımsızlığı sağlayan ve Ülke ekonomisinin gelişmesini birinci derecede etkileyen faktördür. Jeotermal enerji merkezi sistem olarak konutların ısıtılması yanı sıra bir çok sanayi sektöründe de kullanılmaktadır. Günümüz imkanları ve yapılan çalışmalardan kazanılan deneyimler sonucu jeotermal enerji yüksek verimle kullanılabilmekte ve bu enerjinin çevreye olan zararlı etkileri tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Bu çalışmada jeotermal enerji ile bölgesel ısıtma sistemlerinden 7800 konut kapasiteli, dünyadaki en yeni teknoloji uygulamasına sahip İzmir-Balçova örneği ele alınmıştır. Jeotermal merkezi ısıtma sistemlerinin gerek yatırım gerekse işletme maliyetlerinin en aza indirilmesi, sistemdeki cihaz ve malzemelerin kullanım sürelerinin mümkün olduğunca arttırılması ve sistemin toplam veriminin maksimum değere çıkarılması için yapılması gereken çalışmalardan bahsedilmiştir. Yurdumuz topraklarında kullanılmayı bekleyen yüzlerce jeotermal kaynak en kısa zamanda yeryüzüne çıkarılıp ülkemizin enerji konusunda diğer ülkelere olan bağımlılığı önemli ölçüde azaltılmalıdır. tu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The lack of the energy converted from hydraulic and fossil fuel which have an important role today, forces people to find alternative energy resources. The geothermal energy which can be renewed and be good for nature has been used for heating systems since 1961 in Turkey. Using the country's own energy that lays under its land in the most effective way is the most important factor for that country to be independent in energy providing and raising that country's overall economy. Geothermal energy is used in house-heating systems as well as many industrial fields. With today's conditions and experimentation resulted from several researches and projects; geothermal energy is being used in the highest effectiveness and the harmful effects to nature of this alternative energy resource can be completely removed and prevented. In this work the last technology application of the world in Izmir- Balcova sample is studied which has a 7800 flats capacity with geothermal energy in regional heating system. Also reducing financial and operational expenses to the possible and prolonging the usage time of the equipment and the materials of the system in geothermal central heating systems is added. And lastly the works that is needed to be done to increase the total productivity of the system is searched deeply. Hundreds of geothermal sources waiting to be used under our country's land must be discovered in the fastest way and the dependence to other countries in energy business should be lowered IV