İletişim yapıları, mimarlık ve iletişim teknolojisi etkileşimi
Media buildings, architecture and information technology relations
- Tez No: 85066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, iletişim teknolojisinin medya yapıları üzerindeki etkilerini ortaya çıkartmaktır. İletişim teknolojisindeki gelişmeler, insan ve mimari mekan arasındaki ilişkiyi, mimari mekanın yeniden organize edilmesi ile yeniden tanımlamaktadır. Medya yapıları başlığı altında spesifik olarak basım ve yayın merkezleri ve telekomünikasyon kuleleri analiz edilmiştir. Araştırmanın ilk aşamaları sırasıyla:. zaman içinde iletişim teknolojisi gelişim süreci,. son yenilikler ve yeni iletişim sistemleri,. son on yıllık dönemde yurt dışında yapılmış olan medya merkezleri, özellikle tasarım konseptleri, plan tipleri, fonksiyonları, cephe tasarımı ve kentsel konumları. Türkiye'nin medya ve telekomünikasyon geçmişi ve bugün gelinen durumuna odaklanarak incelenmesi. Araştırmanın en önemli saptaması, medya yapılarında interaktif mekan tasarımına geçişin önem kazanmasıdır. İnteraktivite konsepti, yapıların plan tiplerini, cephe tasarımını, fonksiyonları ve kentsel konumlarını direkt olarak etkilemektedir. Kablosuz telekomünikasyon sistemlerine geçişle ofis konsepti de dikkate alınır bir şekilde değişmiştir. Yeni bir ev-ofıs konsepti oluşmuştur ve medya yapıları halka interaktif iletişimin kurulduğu prestij yapılarına dönüşmüştür. Günümüzde medya yapılarında, stüdyo ve prodüksiyon mekanları, yeni multimedya sistemleri bulunmaktadır. Bu mekanlara halk turları organize edilmektedir. Halk etkileyici medya mekanlarını görme imkanına sahip olmaktadır. Internet'in de yeni medya tiplerinin oluşmasında önemli etkisi olmuştur. Medya ve toplum arasında eş zamanlı ve çift yönlü iletişimi yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research work's purpose is to point out the effects of information technology on media building's architecture. It's observed that the effects of information technology redefine the relations between human and the architectural environment, by reorganization of new architectural space structures. Specifically printing - broadcasting centers and telecommunication towers are analyzed under the title of media buildings. The initial phases of this research are based on the followings:. the timeline of information technology developments,. the recent innovations and new communication systems,. new media centers that are built abroad during the last decade, focusing on their design concepts, plan types, functions, facade design and urban locations.. telecommunication and media background of Turkey, analyzed with a focus on the current status of the industry. The main finding of my detailed analysis is that, there is a significant transition to the interactive architectural space design in media buildings. Interactivity concept directly affects the plan type and the facade design as well as the layout of the functions and their locations in the urban structure. During the transformation to the wireless communication systems, office concept has changed remarkably. New home - office concept is formed and the current media buildings, has turned out to be the prestige media centers that have effective interactive communication with the public. Today media buildings contain new multimedia systems both in the studios and in the production spaces. Public tours are appealing organizations in these buildings. People have the opportunity to see the impressive media spaces. Internet is also a very significant effect on the formation of new media types. It has created the real time two way communication between the media and the public.