Tekstil boya maddelerinin gideriminde kullanılabilecek mikrobiyal preparatların geliştirilmesi
Development of microbial preparations for using textile dyestuff removal
  1. Tez No: 850692
  2. Yazar: ALPASLAN TAZEARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇABUK, DR. SERAP GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında Eskişehir Sarar Tekstil fabrikasından temin edilen Reaktif Siyah 8, Reaktif Mavi 72, Reaktif Mavi 13, Reaktif Turuncu 12, Reaktif Mavi 49 ve Reaktif Violet 1 olmak üzere 6 farklı boyarmadde ile, Microbiota Biyoteknoloji firmasının yapmış olduğu Ar-Ge çalışmalarında atık sulardan izole edilmiş olan bakteriyal bir izolatın biyosorbent olarak kullanılması ile renk giderimi deneyleri yapılmıştır. Tez çalışmasının amacı boyarmadde ile kirlenmiş olan sucul ekosistemlerin arıtımında kullanılabilecek biyolojik materyallerin geliştirilmesidir. Bu nedenle 6 boyarmadde ile yapılan tarama çalışması sonrasında Reaktif Violet 1 boyarmaddesi seçilmiş ve çalışmalara bu boyarmadde ile devam edilmiştir. Tezin amacına uygun olarak modifiye edilmemiş biyokütle ve manyetik özellik kazandırılmış biyokütle ile renk giderimi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonunda elde edilen sonuçlar ile her iki biyokütlenin renk giderimi açısından karşılaştırılmasına olanak sağlanmıştır. Reaktif Violet 1 için yapılan optimizasyon sonrasında modifiye edilmemiş biyokütle için belirlenen koşullar; boyarmadde konsantrasyonu ve pH' 50 ppm ve pH 2.0, çalkalama hızı 200 rpm, temas süresi 45 dk ve biyokütle miktarı ise 2.0 g/L'dir. Belirlenen optimum koşullarda hesaplanan biyosorpsiyon verimi %97,01 olarak belirlenmiştir. Manyetik özellik kazandırılmış biyokütle için belirlenen optimum koşullar ise; boyarmadde konsantrasyonu 50 ppm, pH 2.0, 200 rpm çalkalama hızı, 30 dk temas süresi ve biyokütle miktarı ise 2.0 g/l olarak belirlenmiştir. Optimum koşullarda gerçekleştirilen reaksiyon sonrasında elde edilen biyosorpsiyon verimi %99,48 olarak hesaplanmıştır. En son olarak her iki biyosorbent için boya ile muamele edilmeden ve muamele edilmiş SEM-EDX ve FT-IR analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, 6 different dyestuffs, namely Reactive Black 8, Reactive Blue 72, Reactive Blue 13, Reactive Orange 12, Reactive Blue 49 and Reactive Violet 1 supplied from Eskişehir Sarar Tekstil factory, were used in the R&D studies of Microbiota Biotechnology. Color removal experiments were carried out by using an isolated bacterial isolate as a biosorbet. The aim of the thesis is to develop biological materials that can be used in the treatment of aquatic ecosystems contaminated with dyestuffs. For this reason, after the screening study with 6 dyestuffs, Reactive Violet 1 dyestuff was selected and studies were continued with this dyestuff. In accordance with the purpose of the thesis, color removal studies were carried out with unmodified biomass and magnetically enhanced biomass. With the results obtained at the end of the studies, it was possible to compare both biomass in terms of color removal. Conditions determined for unmodified biomass after optimization for reactive Violet 1; The dyestuff concentration and pH' are 50 ppm and pH 2.0, the shaking speed is 200 rpm, the contact time is 45 minutes and the biomass amount is 2.0 g/L. The biosorption efficiency calculated under the determined optimum conditions was determined as 97.01%. The optimum conditions determined for the magnetically enriched biomass are; The dyestuff concentration was determined as 50 ppm, pH 2.0, shaking speed of 200 rpm, contact time of 30 min and the amount of biomass 2.0 g/l. The biosorption efficiency obtained after the reaction carried out under optimum conditions was calculated as 99.48%. Finally, dye- treated and untreated SEM-EDX and FT-IR analyzes were performed for both biosorbents.