Bazı tekstil boyar madde atıklarının Agaricus bisporus biyokütlesi kullanılarak giderimi
Removal of certain textile dyes by using Agaricus bisporus BIOMASS
- Tez No: 318090
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN DIĞRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tekstil ve boya firmalarından kaynaklanan boyar madde atıkları, giderimi en zor olan endüstriyel atıklar içerisinde yer alırlar. Boyaların sentetik orijinli ve kompleks aromatik yapıda olmaları onları daha dayanıklı kılmakta ve biyodegredasyonlarını zorlaştırmaktadır.Bu çalışmada, ticari açıdan ekonomik ve kolay elde edilebilen ve insan sağlığı üzerinde patojen etkiye sahip olmayan kültür mantarı Agaricus bisporus'un (AB) reaktif boyalardan Remazol Navy Blue (RNB) ve Remazol Turkuaz Blue (RTB) üzerine, değişen pH, konsantrasyon ve sıcaklık koşullarında adsorpsiyon kapasitesi belirlenmiştir. Belirtilen parametrelere göre adsorpsiyon sonrası izoterm eğrileri tespit edilmiştir. Biyosorbentlerin FT-IR analiziyle yüzey yapıları belirlenmiş ayrıca biyokütle ve boyar maddelerin elektron mikroskopi incelemeleri yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucuna göre, AB üzerine en yüksek biyosorpsiyon değerleri 60ºC ve pH 3'te gerçekleşmiş olup RNB ve RTB için %99,7 oranında olduğu tespit edilmiştir. 1 gr mantar, 50 mg/L boyar madde içeren sulu ortamda maksimum 24,96 mg/g RNB'yi ve 24,91 mg /g RTB'yi adsorplayabildiği tespit edilmiştir.Çalışma sonucunda, Agaricus bisporus (AB)'un farklı karakterdeki boyar madde gideriminde etkin ve ekonomik bir biyosorbent olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca bu çalışmanın, atık sulardaki organik ve inorganik kirliliğin mikroorganizmalar ile gideriminde literatüre katkı, ve tasarlanacak bir arıtım tesisine ön çalışma sayılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dye waste water from textile and dye stuff industries have been part in wastes which were very difficult to remove. The synthetic origin and complex aromatic structures of dyes make them stable and difficult to be biodegraded.In this study, Agaricus bisporus (AB) which can be commercially economic, easily obtainable, and have no pathogenic effect on human health was used for adsorption of Remazol Navy Blue (RNB) and Remazol Turquoise Blue (RTB) as reactive dyes, under different pH, initial concentration, and temperature conditions. According to the parameters, isoterm curves were drawned FT-IR studies which give us peaks from surface group were obtained, therefore the samples were observed under electron microscopy. According to the results of the study; maximum ratio of biosorption on AB has been occured at 60 ºC and pH 3. It has been determined that max biosorption ratio as %99,7 for RNB and RTB. 1 gr mushroom can maximum adsorp 24,96 mg/g RNB and 24,96 mg/g RTB in 50 mg/L dye solution.After this study, it has been investigated that A. bisporus could be used as a biosorbent for removal of different characterized dyes. Therefore this study has been thought as contribution of literature for removal of organic and inorganic pollution by microorganisms, also a prototip of a waste treatment plant.