Sonlu genleşen küresel kabuk probleminde elastisite ve kabuk teorileri sonuçlarının karşılaştırılması
The Comparison of elasticity and shell theories results in the problem of finite expansion of spherical shells
  1. Tez No: 85070
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. FARUK YÜKSELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sonlu genleşen tam küresel kabuk problemi, üç boyutlu elastisite teorisi yardımıyla ve sonlu şekil değiştirme ve sonlu dönme yapan yüzeysel taşıyıcı sistemler için önerilmiş iki kabuk teorisi yardımıyla çözülmüştür. Malzemenin sıkışmaz ve şekil değişimi öncesi izotrop olduğu varsayılmıştır. Söz konusu iki kabuk teorisi, üç boyutlu elastisite teorisi yardımıyla elde edilen kinematik ifadelere uyarlanarak çeşitli germe ve kalınlık parametrelerine karşı gelen sayısal sonuçlar karşılaştınlmıştır. Kesit tesirleri üç boyutlu elastisite teorisi ve söz konusu iki kabuk teorisi ile ayrı ayrı elde edilmiştir ve ilgili sayısal sonuçların karşılaştırmalanyla söz konusu kabuk teorilerinin doğruluk dereceleri hakkında fikir edinilmeye çalışılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the problem of finite expansion of spherical shells is solved by using three dimensional elasticity and two shell theories, which have been proposed for shells and plates undergoing finite strains and finite rotations. The material is assume to be incompressible and isotropic in the unstrained state. The two shell theories are adapted to a kinematical expression which is obtained bthrough three dimensional elasticity. The numerical results corresponding to various stretch ratios and thickness parameters are compared. Stress resultants are obtained by using three dimensional elasticity and the two shell theories and compared numerically.