Erzincan kent merkezi deprem yapı stoğu ve ulaşım altyapı analizi
Earthquake structure stock and transportation infrastructure analysis of Erzincan city centre
- Tez No: 850739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM FERİT BAYATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen ikiz depremler ve daha fazlası ile yüzyılın felaketi olarak değerlendirilen bu afetler sonucunda, tüm şehirlerimizin afet koordinasyonu ve afet öncesi durum analizi yapması gerekli hale gelmiştir. Erzincan ili geçmişten bugüne çok kez depremlerle sarsılmış, büyük yıkımlara uğramış ve her zaman diri faylara yakın olması sebebi ile öncelikle deprem tehlikesi başta olmak üzere tüm afetlere hazır olması ihtiyacı oluşmuştur. Bu çalışmada Erzincan kent merkezine bağlı 23 adet mahallede, 2000 yılı öncesinde inşa edilmiş 2 kat ve üstü betonarme ve yığma yapı adedi, Erzincan Belediyesi ruhsat kayıtları ve Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) verileri doğrultusunda yaklaşık 3.199 olarak belirlenmiştir. Askeri binalar analiz çalışmasına dâhil edilmemiştir. Sokaktan hızlı bina tarama yöntemleri ile riskli olan yapılarının belirlenmesi, çıkacak olan sonuçlara göre bina performans değerlendirmesi yapılması, risk haritalarının oluşturulması ve olası bir afet anında güvenli ulaşım yollarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Analizlerin yapılması, verilerin işlenmesi ve ulaşım altyapı analizi yapılmasında QGIS programı kullanılmıştır. Kat adedine bağlı olarak yapı stoğu yükseklik haritası, saha çalışması sonrası bina performans değerlendirme durum haritaları ve ulaşım altyapı analizine ilişkin barınma ve toplanma alanlarını odak alan ulaşım analiz haritaları hazırlanmıştır. Erzincan kent merkezi için yapılan analizler göstermiştir ki, özellikle 1992 Erzincan depremi öncesinde inşa edilen binalar ve deprem sonrasında yapılmış olmasına rağmen günümüz deprem yönetmeliklerine uygun olmayan yapı malzemeleriyle inşa edilmiş binaların varlığı olası bir deprem veya afet durumunda ciddi zararlara sebep olabilecektir. Bu bağlamda, bir an önce kentsel dönüşümün desteklenmesi, gerekli teşviklerin yapılması; devlet kurumları veya bireysel girişimler ile riskli binaların yenilenmesi, güçlendirilmesi büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
On 6 February 2023, as a result of the twin earthquakes that occurred in Kahramanmaraş and many more disasters that are considered as the disaster of the century; it has become necessary for all our cities to carry out disaster coordination and pre-disaster situation analysis. Erzincan province has been shaken by earthquakes many times from past to present, has suffered great destruction and is always close to live faults, so it should be ready for all disasters, especially earthquake hazard. In this study, the number of reinforced concrete and masonry buildings of 2 storeys and above constructed before 2000 in 23 neighbourhoods of Erzincan city centre was determined as approximately 3.199 in line with Erzincan Municipality licence records and Spatial Address Registration System (MAKS) data. Military buildings were not included in the analysis. It is aimed to determine the risky buildings with rapid building scanning methods from the street, to make building performance evaluation according to the results, to create risk maps and to determine safe transportation routes in case of a possible disaster. QGIS software was used for analyses, data processing and transportation infrastructure analysis. Building stock height map depending on the number of storeys, building performance evaluation status maps after the field study and transportation maps focusing on sheltering and gathering areas for transportation infrastructure analysis were prepared. The analyses for Erzincan city centre have shown that especially the buildings constructed before the 1992 Erzincan earthquake and the buildings constructed after the earthquake with building materials that do not comply with today's earthquake regulations may cause serious damages in case of a possible earthquake or disaster. In this context, it is of great importance to support urban transformation as soon as possible, to provide the necessary incentives, and to renovate and strengthen risky buildings with state institutions or individual initiatives.