Kınalı kekliklerin (Alectoris chukar) ebeveynlerinde vücut konformasyonu ile kuluçka sonuçları ve civciv kalitesi arasındaki ilişkiler
The relations between body conformation, hatch results and chick quality in parents of partridges (Alectoris chukar)
- Tez No: 850740
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET AKİF BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın amacı üretim şartlarında (kafes sisteminde) yetiştirilen kekliklerin üç farklı yumurta verim dönemine bağlı olarak vücut konformasyonu, yumurta kalitesi, kuluçka özellikleri ve civciv kalite özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışma üç dönemi baz almıştır. Birinci dönem; pik yumurta verim öncesi dönem (˂200 yumurta), ikinci dönem; pik yumurta verim dönemi (˃200 yumurta), üçüncü dönem; pik yumurta verim sonrası dönemdir (˂200 yumurta). Bu dönemler aynı zamanda yaşı ifade etmektedir. Çalışma tesadüf parselleri deneme planına göre değerlendirilmiştir. Verilerden iki seviyeli olanlar binomial logit-link, ikiden fazla seviyeliler ise multinomial logit-link fonksiyonu ile Generalized Linear Model prosedürü kullanılarak analiz edilmiştir. Ebeveyn kekliklerde ayak taban yangısı (FPD) ve dirsek yanıklığı pik yumurta verim öncesi dönemde, pik yumurta verim dönemi ve pik yumurta verimi sonrası döneme göre daha iyi belirlenmiştir. Yumurta verim dönemlerine bağlı olarak vücut konformasyonunda değişimler meydana gelmiştir. Yaş ilerledikçe FPD ve dirsek yanıklığı kötüleşmiştir. Ebeveyn kekliklerde pik yumurta verim öncesi dönemde daha iyi baş boyun, sırt, göğüs ve kuyruk bölgesi tüy skoru elde edilmiştir. Yumurta ağırlığı dönemlere bağlı olarak artmıştır. Kuluçkalık yumurta özelliklerinden Aşırı sivri, kalsiyum birikmesi olan yumurtalar pik yumurta verim dönemi ve pik yumurta verim sonrası dönemde artış göstermiştir. Yumurta kabuğu opaklığı dönemlere bağlı olarak azalma göstermiştir. Döllülük pik yumurta verim öncesi dönemde diğer dönemlere göre daha yüksek tespit edilmiştir. Çıkış gücü pik yumurta verim sonrası dönemde daha düşük belirlenmiştir. Tona skoru dönemlere bağlı olarak azalma göstermiştir. Birçok özellik arasında zayıf düzeyde negatif ve pozitif fenotipik korelasyonlar tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları kekliklerde yumurta üretimi ve kuluçka faaliyetlerinde dönemsel olarak iyileştirme faaliyetleri yapmamız gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between body conformation, egg quality, hatching and chick quality characteristics of partridges reared in production conditions (cage system) depending on three different egg production periods. The study was based on three periods. The first period is the period before peak egg production (˂200 eggs), the second period is the peak egg production period (˃200 eggs) and the third period is the post-peak egg production period (˂200 eggs). These periods also represent age. The study was evaluated according to the completely randomized experimental design. Data with two levels were analysed using binomial logit-link function and those with more than two levels were analysed using multinomial logit-link function and Generalised Linear Model procedure. In parent partridges, footpad dermatitis (FPD) and hock burn were better determined in the pre-peak egg production period than in the peak egg production period and post-peak egg production period. There were changes in body conformation depending on egg production periods. FPD and elbow blight worsened with increasing age. Parent partridges had better head, neck, back, breast and tail feather scores in the pre-peak egg production period. Egg weight increased depending on the periods. Hatching egg characteristics such as excessively pointed, calcium deposited eggs increased in peak and post-peak periods. Hatchability was lower in the post-peak egg production period. Tona score showed a decrease depending on the periods. There were weak negative and positive phenotypic correlations between many traits. The results of the study show that we should periodically improve egg production and hatching activities in partridges.