Nanolifli polimer elektrolit membranların araştırılması
Investigation of nanofiber polymer electrolyte membranes
  1. Tez No: 850767
  2. Yazar: MERT IŞILAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yakıt hücreleri konvansiyonel yöntemlere ve çoğu rakibine kıyasla dünyanın artmakta olan enerji ihtiyacına çevreci bir yaklaşım getirmektedirler ve sektör gelişime fazlasıyla açıktır. Yakıt hücreleri ailesinin bir ferdi olan polimer elektrolit membranlı yakıt hücreleri üzerine yapılan çalışmalar son zamanlarda giderek hız kazanmaktadır ve bu çalışmaların temelinde polimer elektrolit membranlar üzerine yoğunlaşılmaktadır. Bu tez kapsamında yakıt hücrelerinde kullanım potansiyellerini araştırmak üzere farklı stabilizasyon yöntemleriyle üretilmiş nanolifli polimer elektrolit membranlarının başta proton iletkenliği ve metanol geçirgenliği olmak üzere performans özellikleri incelenmiştir. Fiziksel stabilize edilen PVA dolgulu PVA/Nafion nanolifli kompozit membranlarının proton iletkenliği 0,012396 S/cm metanol geçirgenliği ise 1,5x10-6 cm2s-1 olarak bulunmuştur. Kimyasal stabilize edilen membranlarda ise en iyi metanol geçirgenliği sonucu 1,5x10-6 cm2s-1 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak PVA/Nafion esaslı nanolifli kompozit membranların ticari Nafion membranına yakın performans özellikleri, üretim kolaylığı ve maliyet avantajları dolayısıyla uygun bir alternatif olma potansiyelleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Compared to conventional methods and most of their competitors, fuel cells brings an environmentally friendly approach to the world's increasing energy needs and the sector is very open to development. Studies on fuel cells with polymer electrolyte membranes, which are a member of the fuel cells family, have been gaining momentum lately and these studies focus on polymer electrolyte membranes. Within the scope of this thesis, the performance properties, especially proton conductivity and methanol permeability, of nanofibrous polymer electrolyte membranes produced with different stabilization methods were examined to investigate their potential for use in fuel cells. The proton conductivity of the physically stabilized PVA filled PVA/Nafion nanofiber composite membranes was found to be 0,012396 S/cm and the methanol permeability was 1.5x10-6 cm2s-1. The best methanol permeability result was found to be 1.5x10-6 cm2s-1 in chemically stabilized membranes. As a result, it has been demonstrated that PVA/Nafion based nanofibrous composite membranes have the potential to be a suitable alternative due to their performance characteristics close to the commercial Nafion membrane, ease of production and cost advantages.