Üniversite kurumsal kimlik ve itibarına yönelik iç ve dış paydaş algılarının değerlendirilmesi: Yozgat Bozok Üniversitesi örneği
Evaluation of internal and external stakeholder perceptions regarding the corporate indentity and reputation of the university: The case of Yozgat Bozok University
- Tez No: 850768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kurumsal kimliğin ve kurumsal itibarın iç ve dış paydaşlar üzerinde etkili bir unsur olabileceği, aralarında anlamlı bir ilişki olduğu varsayımına dayalı olarak yürütülen bu çalışmanın temel amacı, Bozok Üniversitesi'nin akademik-idari personeliyle birlikte Bozok Üniversitesi birinci sınıf ve son sınıf öğrencileri, lise son sınıf öğrencileri ve diğer üniversite akademik personeli nezdinde algılanan itibar düzeyini ve kurumsal kimlik algısını ölçmeye yöneliktir. Çalışmaya, Bozok Üniversitesi'nde okumakta olan birinci ve son sınıf öğrencileri, lise son sınıf öğrencileriyle birlikte, görev yapmakta olan idari ve akademik personel dâhil edilmiştir. Araştırmada nicel yönteme dayalı veri toplama tekniklerinden anket tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizlerde, değişkenler arasındaki ilişkileri, değişkenler arasındaki ilişkileri ve farklılıkları değişkenlerin birbirleri üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik analiz teknikleri kullanılarak araştırma sorularına cevap aranmaya çalışılmıştır. Araştırmanın amacı Bozok Üniversitesi'nin kurulduğu günden bugüne kadar mevcut öğrencileri, potansiyel öğrencileri, kurumdaki akademik ve idari çalışanları, diğer üniversitelerdeki akademik personel üzerinde oluşturmuş olduğu kurumsal kimlik ve kurumsal itibar algılamalarını açıklamaktır. Bu kapsamda mevcut algıyı ortaya çıkartmak ve bundan sonraki süreçteki kurumsal iletişim süreçlerine katkı sağlamak adına öneriler geliştirmektir. Araştırma sonucunda araştırmaya katılanların kurumsal itibar algılarını oluşturan boyutlar (duygusal çekicilik, vizyon ve liderlik, ürün ve hizmetler, çalışma ortamı, finansal durum, kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal kimlik) kapsamında bulgular ortaya konulmuştur. Bulguların üniversite kurumsal itibarına ve kimliğine katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the assumption that corporate identity and corporate reputation can be influential factors on internal and external stakeholders and that there is a meaningful relationship between them, the main objective of this study is to measure the perceived level of reputation and corporate identity among academic and administrative staff, as well as first and final year students at Bozok University. The study includes first and final year students at Bozok University, final year high school students, as well as administrative and academic staff. Data was collected using the survey technique, a quantitative research method. The obtained data was analyzed using the SPSS 22 (Statistical Package For Social Sciences) program. In these analyses, research questions were addressed by employing analysis techniques to determine relationships between variables, differences between variables, and the impact of variables on each other. The purpose of the research is to explain the corporate identity and corporate reputation perceptions that Bozok University has created among its current students, potential students, academic and administrative staff in the institution, and academic staff at other universities since its establishment. Within this context, the aim is to reveal the current perception and develop recommendations to contribute to future corporate communication processes. The dimensions constituting the corporate reputation perceptions of the participants in the study (emotional appeal, vision and leadership, products and services, work environment, financial status, corporate social responsibility, and corporate identity) were revealed as findings in the research. The aim is for these findings to contribute to the university's corporate reputation and identity.