Uzun vadeli planlama
Long range planning
- Tez No: 85078
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET İşletmelerin geçmişten günümüze hızlı değişim göstermeleri, değişen çevre ve teknolojik gelişmelere uyum sağlama gerekliliği“Uzun Vadeli Planlama”kavramının doğmasına neden olmuştur. Günümüzde pek çok işletme Uzun Vadeli Planlama yöntemini kullanmaktadır. Uzun Vadeli Planlama aynı zamanda Stratejik Planlama olarak anılmaktadır. Stratejik planlama bir işletmede en alt kademeden en üst kademeye kadar her birimin temel amaç doğrultusundaki hareket tarzım ifade eder. Amacın belirlenmesinden, o amaca ulaşıncaya kadar atılan her adımda bu planın etkisi vardır. Bu etki hem yönetim hem de faaliyet alanında kendisini göstermektedir. Birinci ve ikinci bölümlerde genel olarak yukarıda değindiğim konular ve gelişmeler üzerinde durdum. Üçüncü bölümde ise bu planlatın uygulama sahası yani üretim aşamasında nasıl ele alındığını inceledim. Üçüncü bölümde aynı zamanda talep tahminlerine regresyon ve transportasyon yöntemiyle çözüm üretmeye çalıştım. Son bölümde ise olayın finans boyutuna değindim.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Companies have changed a lot from past to present and also has changed the factors of environment and technology, those quick changes caused a begining for Long Term Planing. Now, most companies use Long Term Planing which is also called as Strategic Planing. Strategic Planing gives a definition for the movement used to reach the main goal in departments from bottom to the top. In every step which begins from deciding and continues with reaching to the main goal, there is an effect of this plan. This effect can be seen in both fields administrative and process. In the first and second parts I mentioned about the subject and developments that I pointed above. Then in the third part I have talked about how those plans effect the product field which is the application field. I also tried to solve a forcasting problem using regression and transportation methods in part three. In the last part i used to examine the financial part of this occasion.