Türkiye'de elektrik enerjisinin kısa, orta ve uzun vadeli planlaması
Planning electric energy in short, middle and long terms
- Tez No: 136054
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE ELEKTRİK ENERJİSİNİN KISA, ORTA VE UZUN VADELİ PLANLANMASI Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de elektrik enerjisi toplumun kültürel ve ekonomik alanda gelişmesinde önemli bir yer tutar. Elektrik enerjisi aynı zamanda sanayi, için de önemli bir girdi konumundadır. Çalışmamızda, Türkiye'de elektrik enerji sektörü incelenerek, elektrik enerjisinin sürekli, kaliteli ve güvenilir bir şekilde sunulması için 2003-2007 ve 2008-2020 yılları arasında yapılabilecek bir plan ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye'de elektrik enerjisi arzında dönem dönem sıkıntılar yaşanmakta olup 1999 yılında programlı kesintilere varan darboğazlar yaşanmıştır. Elektrik Piyasası Kanunu çıkmadan önceki adıyla TEAŞ, elektrik üretim ve iletiminden sorumlu kuruluş olarak son yıllarda zarar etmiştir. Tüketiciler, özellikle de sanayi kuruluşları elektriğin ucuzlaması yönünde görüş bildirmektedirler. Türkiye'de elektrik enerjisi sektöründe yatırımlar, kamu taraûndan yada imtiyaz hakkı tanınmış şirketler tarafından yapılmaktadır. Ancak kamu yatırımları özellikle 1994 yılından sonra azaltılarak özel sektörün bu alana girmesini teşvik edici uygulamalar yapılmıştır. Yap İşlet Devret Modeli, Yap İşlet Modeli, İşletme Hakkı Devri gibi uygulamaların yasal alt yapı eksikliklerinden dolayı projelerin onaylanması ve yapımı gecikmiş dolayısıyla enerji sıkıntısı yaşanmıştır. Çalışmamızda nüfus ve kalkınma hızına bağlı olarak ülkenin net enerji tüketiminin 2003 yılından itibaren yıllık % 4 artacağı, 2008 yılından itibaren artı hızının %3'e düşeceği hesaplanmıştır. Bu artış oranına göre kısa vadede rüzgar, doğal gaz ve linyit santrallerinde kapasite arttırımına gerek görülürken, orta ve uzun vadede doğal gaz, linyit, nükleer enerji, güneş enerjisi ve jeotermel enerjiden de yararlanılması düşünülmüştür. vıEnerji sektörünün büyük finansmana ihtiyaç duyan bir sektör olması tüm dünyada çözümlenmeye çalışılan bir sorun olmuştur. Ülkemizde önceleri özel sektörün bu alana kaydırılmasıyla çözümlenmeye çalışılan ancak başarısız olunan bu sorun bir çok ülkede enerji sektöründe yeniden yapılanma ile giderilmeye çalışılmaktadır. Ülkemiz enerji sektörü için de çözüm olabilecek bu yapılanmanın ilk adımları Elektrik Piyasası Kanunu olarak 2001'de yasalaşarak yürürlüğe girmiştir. Şubat 2003 Özgür DOKUZ VI 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Is in the who world, electricity energy is an important place in the development of cultural and economic areas. Electricity is also an important supplement for industry. In our tesis, electricity sector is invested to make a plan between 2003-2007 and 2008-2020 in order to give quality, confidentable and lasting energy to the users...,.,., *pej,jocjs ofiackrhad been liftas programmed..inte,rruptionin"1999 in Turkey, TEAS the name of the association which works to produce and transport electric could not get profit in last years. Users, especially industral firms are waiting for a damping in electric builts. In Turkey, invesments in electric energy sector were done by goverment or privileged firms. But goverment invesments started to decrease in 1994 and goverment try to get private sector make invesments in electric sector in Turkey. In application of Built Operate Transfer, Built Operate, Management Ride Transfer missing in lose cost the project not to finish in time and this cost lack of electricity. In our thesis, according poppulation and economical development distinct production of electricity will increase in %4 in year. And also increasing of production of electricity after 2008 calculated as three person per year. According to the percents in short term wind year natural gase and lignite is planned to increase electric producing. Energy sector needs big investments and this is a big problem for goverments. In our country, goverment tried to solve this problem by getting the private sector make energy invesments but could not manage it. In many countries this problem has been solved by reorganization. In Turkey this reorganization can be a solution too and its already started in 2001 as Electric Market Law. February 2003 Özgür DOKUZ vüi