Çağdaş seramik sanatında çocuk figürü ve kişisel uygulamalar
Contemporary ceramic art: Child figure and personal applications
  1. Tez No: 850782
  2. Yazar: NURGİN ÇETİN ALMALI
  3. Danışmanlar: PROF. ELİF AĞATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan sanatta çocuk kavramı; her dönem farklı olarak ele alınmıştır. Çocuğun modern toplumun yaşam koşullarına göre gerçekleştirdiği evrimler sanat yoluyla gözlemlenmiştir. Sanatta çocuk imgesini ele alırken, çocuğun gelişim süreci, sosyal ve tarihsel dönem bilgilerine de yer verilmiştir. Çocuk çağlar boyunca küçük yetişkinler olarak kabul edilip, en ağır ve kötü şartlarda çalışmaya zorlanırken Rönesans ve Aydınlanma Dönemi ile çocuk kavramı ortaya çıkmıştır. Çocuğun değerli, sevgiye ve korunmaya muhtaç olduğu anlaşılmıştır. Rönesans ile birlikte tüm sanat dallarında da çocuğa yönelik değişimlerin ortaya çıktığı gözlenmiştir. Bu araştırma, 21. yüzyılda Çağdaş Seramik Sanatında seramik sanatçılarının özellikle çocuk üzerine yaptığı eserlere dikkat çekmiştir. Çocukların doğdukları andan itibaren yaşadığı anları, doğal hallerini, mutluluklarını, hüzünlerini, şiddete ve istismara uğradıkları yaşamlarının her birine değinen sanatçılar, dünyaya çocuğun ve çocukluğun ne kadar değerli olduğunu göstermeleri incelenmiş ve bağlamda seramik uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural stones have had an important place in the history of human existence. However, ceramics, like natural stones, continues to increase its presence in the lives of human beings day by day. Ceramic production is expanding its range day by day and the raw material resources it needs are also increasing. Depending on geological factors, the difficulty of continuous production of homogeneous and high quality raw materials is inevitable. In recent years, enrichment plants have been established in our country to increase the quality of raw materials used in the ceramic and glass industry and different raw materials are being sought as an alternative to decreasing raw material resources. Some of these raw materials are granite and feldspar rocks, which are natural stones. It is known that there are many mineral and rock deposits in Turkey to be used in industrial and artistic ceramic production. Some of them are losing their reserves, while others are being put into operation and put into use in order to serve the sectors. Feldspar and granite raw materials, which have an important place in the ceramic sector, have recently been the subject of more research.