İslam aile hukukunda boşanma sonrası kocanın nafaka yükümlülüğünün hukuk tarihi açısından diğer hukuk sistemleriyle mukayesesi
Comparison of alimony obligation to your husband after divorce in Islamic family law with other legal systems in terms of legal history
- Tez No: 850804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamız, İslam hukukunda boşanma sonrası kocanın nafaka yükümlülüğünü eski ve günümüz medeniyetlerin hukuk sistemleri ile mukayese ederek ele almıştır. Bu konu hazırlanırken diğer hukuk sistemlerindeki nafaka anlayışları sistematik ve bütüncül bir şekilde incelenmiştir. İslam hukuk sisteminde ise nafaka hakkında tek bir mezhebin görüşüne bağlı kalınmayarak dört mezhebin görüşlerine yer verilmiştir. Böylece bu çalışma ile İslam hukuk sisteminin adaletli ve hakkaniyetli nafaka ölçüsü olan iddet süresi ve maruf miktarının diğer hukuk sistemlerinin nafaka anlayışlarına yol göstermesi hedeflenmiştir. Çalışmamızın bölümlerine geldiğimizde ise bunlar; bir giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte araştırmamızın konusu, amacı, yöntemi, önemi, sınırları ve benzer araştırmalardan farkı ortaya konularak ele alınmıştır. Birinci bölümde ise eski ve günümüz medeniyetlerinin hukuk sistemlerinde boşanma sonrası kocanın nafaka yükümlülüğü ile ilgili kanun maddelerinin çevirileri ve nafaka ile ilgili uygulamalar tek tek incelenmiştir. Böylece bu bölümde ilk medeniyetlerden itibaren günümüze kadar olan nafaka yükümlülüğünün varlığı, önemi ve gelişim süreci gösterilerek bu yükümlülüğün hukuk tarihindeki yerinin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. İkinci bölümde ise öncelikle kocanın nafaka yükümlülüğünün İslam hukukundaki yeri, önemi ve ilgili tanımları işlenmiştir. Daha sonra kocanın nafaka yükümlülüğünün İslam ülkelerindeki gelişim süreci ortaya konulmuş ve bu nafaka yükümlülüğü diğer hukuk sistemleri ile mukayese edilmiştir. Sonuçta ise elde edilen bilgiler ve bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study discussed the husband's alimony obligation after divorce in Islamıc law by comparing it whith the legal systems of ancient and contemporary civilizations. While preraring this topic, alimony understandings in other legal systems were examined systematically and holistically. In the Islamic legal systems the wievs of four sects are included rather than adhering to a single sect's view on alimony. Thus with this study it is aimed that the period of iddat and the amount of maruf, which are the fair and equitable alimony measures of the Islamıc legalsystem will guide the alimony understanding of other legal systems. When we come to the parts of our study these are It consists of an introduction two parts and a conclusion. In the introduction, the purpose, method, importance, limitations of our research and its difference from similar studies are discussed. In the first part the translations of the articles of law regarding the husband's alimony obligation after divorce and the practices regarding alimony in the legal systems of ancient and current civilizations are examined one by one. Thus, in this section it is aimed to better understand the place of this obligation in legal history by showing the existence importance and development process of alimony obligation from the first civilizations to the present day. In the second part the place importance and revelant definitions of the husband's alimony obligation in Islamic law are discussed. Then the development porocess of the husband's alimony abligation in Islamıc countries was revealed and this alomny obligation was compered with other legal systems. As a result the information and findings obtained were evaluated.