Matematik öğretmenlerinin yazma etkinliklerine yönelik yeterlik ve görüşleri
Qualifications and opinions of mathematics teachers on writing activities
- Tez No: 850809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada amaç, yeterlik ölçeği ve görüşme formu geliştirerek matematik öğretmenlerinin yazma etkinliklerine yönelik yeterlik ve görüşlerini belirlenmesini hedeflemektedir. Araştırmanın nicel çalışma grubunu Türkiye'nin doğudaki bir ilinde 2022-2023 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde matematik öğretmeni olarak görev yapan devlet ve özel okullardaki 178 kişi oluşturmaktadır. Yazma etkinliklerine yönelik yeterlik ölçeği“Uygulama”ve“Etkili Kullanma”olmak üzere iki boyutlu olarak tasarlanmıştır. Ölçek 35 madde olarak tasarlanmış, geçerlik ve güvenirlik çalışması çerçevesi ile yapı geçerliği kapsamında açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) sonucunda güvenirliği düşüren maddeler ölçekten çıkarılarak ölçek 21 maddeye indirgenmiştir. Geliştirilen ölçek öğretmenlerin yazma etkinlikleri yeterlik düzeylerine göre analiz edilmiş ve 141 öğretmenin yeterlik düzeyi yüksek, 35 öğretmenin orta, 2 öğretmenin ise yeterlik düzeyinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Geliştirilen ölçek güvenirlik bakımından incelendiğinde ise Cronbach Alfa iç güvenirlik katsayısı 0,95 olarak hesaplanmıştır, bu da sonuçların %95 güven düzeyinde olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine mathematics teachers' competencies and opinions about writing activities by developing a competency scale and an interview form. The quantitative study group of the research consisted of 178 mathematics teachers in public and private schools working as mathematics teachers in the Ministry of National Education during the 2022-2023 academic year in an eastern province of Turkey. The proficiency scale for writing activities was designed in two dimensions:“Implementation”and“Effective Use”. The scale was designed as 35 items, and as a result of exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) within the framework of validity and reliability study and construct validity, the items that reduced reliability were removed from the scale and the scale was reduced to 21 items. The developed scale was analyzed according to teachers' proficiency levels in writing activities and it was determined that 141 teachers had high proficiency level, 35 teachers had medium proficiency level and 2 teachers had low proficiency level. When the developed scale was analyzed in terms of reliability, Cronbach's Alpha internal reliability coefficient was calculated as 0.95, which was considered as 95% confidence level.