Fen bilimleri öğretmenlerinin okul dışı öğrenme ortamları ve bu ortamların kullanımına yönelik görüşlerinin incelenmesi
Examination of science teachers' views about out of school learning environments and their use of these environments
- Tez No: 764348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA İPEK AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin okul dışı öğrenme ortamları ve bu ortamların kullanımına yönelik görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan 76 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak açık uçlu sorulardan oluşan“Fen bilimleri öğretmenlerinin okul dışı öğrenme ortamları ve bu ortamların kullanımına yönelik görüşlerinin belirlenmesi anketi”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin çoğunluğunun okul dışı ortamdan daha çok sınıf içi ortamda öğretim yapmayı tercih ettikleri belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin yarısından fazlasının herhangi bir okul dışı öğrenme ortamına yönelik etkinlik düzenlemediği, etkinlik düzenleme konusunda kendisini kısmen yeterli olarak ifade ettikleri tespit edilmiştir. Katılımcıların okul dışı öğrenme (ODÖ) etkinliği, düzenlememelerine sebep olarak fazla sorumluluk, mesleki yetersizlik, pandemi, yetkili ve rehberlerin ilgilenmemesi, izin-belge işlemeleri, idarecilerin yardımcı olmaması, ulaşım ve çevresel koşullar, okul şartlarının yetersiz olması, sınıfların kalabalık olması gibi nedenleri belirttikleri görülmüştür. Okul dışı öğrenme ortamlarına, ODÖO, yönelik düzenlenen etkinliklerin bilimsel süreç becerilerinden; gözlem yapma, verileri kaydetme, sonuç çıkarma verileri yorumlama ve hipotez kurma ve test etmeyi; yaşam becerilerinden en çok analitik düşünme ve iletişimi; mühendislik tasarım becerilerinden de en çok disiplinler arası bakış açısı, ürün oluşturma ve FETEMM'i desteklediğini belirtmişlerdir. Çalışmaya öğretmenlerin ODÖO'larına yönelik etkinlikler düzenlemelerini teşvik etmek amacıyla okul idarelerini, ulaşım, maddi konularda farklı öğretmenlerini desteklemeleri ve işbirliği içerisinde olmaları önerileriyle son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine science teachers' views about out of school learning environments and their usage of these environments. The sample of the study consisted of 76 science teachers working in different provinces of Turkey.“The questionnaire to determine the opinions of science teachers about out-of-school learning environments and the use of these environments”consisting of open-ended questions is used as a data collection tool. The data obtained from the research were analyzed by content analysis. As a result of the research, it has seen that the majority of the teachers preferred to teach in the classroom environment rather than the out-of-school environment. In addition, it was determined that more than half of the teachers did not organize activities for any out-of-school learning environment, and they expressed themselves as partially sufficient in organizing activities. It was seen that the participants stated reasons such as too much responsibility, professional inadequacy, pandemic, lack of attention of authorities and guides, permission-document processing, unhelpful administrators, transportation and environmental conditions, inadequate school conditions, crowded classrooms as reasons for not organizing an out of school learning activities. From the scientific process skills of the activities organized for out-of-school learning; making observations, recording data, drawing conclusions, interpreting data, and forming and testing hypotheses; most analytical thinking and communication among life skills; they also stated that engineering design skills mostly support interdisciplinary perspective, product creation and STEM. In order to encourage teachers to organize activities for out-of-school learning, it is recommended that school administrations support and cooperate with different teachers in transportation and financial matters.