Domates güvesi Tuta absoluta (Meyrıck) (Lepıdoptera: Gelechııdae)'nın popülasyon takibi ve alternatif mücadele olanaklarının saptanması
Population dynamic and determination of alternative management of the control of tomato leafminer, Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae)
  1. Tez No: 850823
  2. Yazar: DERYA KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma Eskişehir ilinde iki adet domates serasında 2021 ve 2022 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada domatesin ana zararlısı olan Domates güvesi Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera; Gelechiidae)'nın popülasyon takibi yapılmış ve sıvı karışımlar (melas, esmer şeker+maya, spinosad) içeren iki renkli (siyah-beyaz) kaplar ve feromon tuzakları kullanarak alternatif mücadele olanakları saptanmıştır. Her tuzağın etrafındaki 5 adet bitki kontrol edilerek; yumurta, larva, pupa, galeri ve ergin sayımları yapılmıştır. Domates güvesi erginleri ilk defa 2021 yılında 15 Mayıs'ta, 2022 yılında ise 30 Nisan'da delta tuzaklarda domates seralarında tespit edilmiştir. Zararlının larva, pupa ve erginlerinin en yüksek popülasyona ulaştığı dönem, iki yılın ağustos ve eylül aylarında olmuştur. Alternatif mücadele denemesinde Domates güvesi'nin erginleri her iki yılda da siyah renkli tuzaklarda beyaz renklilere kıyasla daha fazla ergin çektiği belirlenmiştir. Zararlının erginleri, sıvı karışımlardan spinosad içeren tuzakta, melaslıya göre; melaslı tuzakta maya+şeker içerene göre daha fazla tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in two tomato greenhouses in Eskişehir province between 2021 and 2022. In the study, the population of the tomato leafminer Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera: Gelechiidae), the main pest of tomato, was monitored and were determined the alternative control possibilities with using two-color (black and white) containers containing liquid mixtures (molasses, brown sugar + yeast, spinosad) and pheromone traps. Five plants around each trap were checked and counted eggs, larvae, pupae, galleries and adults. Tomato leafminer adults were first detected in tomato greenhouses in delta traps on May 15 in 2021 and on April 30 in 2022. In this period when the larvae, pupae and adults of the pest reached the highest population coincided with August and September in both years. In the alternative control trial, it was determined that the adults of tomato leafminer preferred black colored traps more than white colored traps in both years. Among the liquid mixtures, it was found that the trap containing spinosad attracted the pest adults more than the trap containing molasses, and the trap containing molasses attracted the pest adults more than the trap containing yeast + sugar.