Kültür varlıkları için katılımcı koruma önerileri geliştirilmesinde dijital araçların kullanımı
The utilization of digital tools in the development of participatory conservation recommendations for cultural heritage assets
  1. Tez No: 850847
  2. Yazar: İLKİM TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET DUYGU SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte, dijital yazılımların birçok alanda yaygın kullanımı hız kazanmıştır. Dijital bir çağa evrilmeye başladığımız bu dönemde, mimarlık disiplininde de bu teknolojilerin kullanımı önem teşkil etmektedir. Bu tezde son dönemlerde yaygınlaşan sanal gerçeklik uygulamalarının, dijital belgeleme teknikleri ile beraber birlikte çalıştığı bir iş akışı oluşturarak, dijital teknolojilerinin koruma bağlamında beraber kullanımının kültürel miras ögelerini koruma, tanıtma ve yapı bağlamında alınacak uygulama, fonksiyon değişimi gibi karar süreçlerine etkisi ve kentlinin sürece katılmasını sağlayacak bir ifade aracı olup olamayacağı test edilmiştir. Çalışma kapsamında İskenderun ilçesindeki tarihi Gazeteciler Cemiyeti binası dijital yazılımlar ile modellenmiştir. Daha sonra elde edilen model, karar mekanizmasına etki edebilecek farklı parametreleri ölçmeyi hedefleyecek şekilde farklı alternatifler oluşturularak sanal gerçeklik ortamına aktarılmıştır. Deney öncesi ve sonrasında anket ve yüz yüze görüşme ile katılımcıların verdiği cevaplar karşılaştırılmıştır. Deneyin karar değişimine etkisi irdelenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular ışığında, kültürel mirasın sanal gerçeklik ortamında deneyimlenmesinin yapıda öngörülen değişimler hakkındaki görüşleri etkilediği, hatta katılımcıların sürece yön verebilecek yorumlamalarla katkı sağlayabildikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid evolution of technology, digital software has become increasingly prevalent across various domains. Within the architectural discipline, the utilization of these technologies holds significant importance as we evolve into a digital era. This thesis investigates whether the emerging trend of virtual reality applications, in conjunction with digital documentation techniques, can establish a workflow that impacts decision-making processes related to the conservation, promotion, and functional transformation of cultural heritage elements and architectural structures, thereby facilitating public engagement in the process. The research focuses on the digital modeling of the historic Journalists' Union building located in the Iskenderun district. Subsequently, the constructed model is integrated into a virtual reality environment, incorporating different variants aimed at assessing diverse parameters that may influence decision-making mechanisms. Pre and post-experiment surveys, along with face-to-face interviews are conducted to compare participants' responses, analyzing the impact on decision alterations. The findings suggest that participants' exploration of cultural heritage within a virtual reality setting influences their decision-making regarding anticipated changes to the structure, even guiding the process through interpretative commentary, thus enabling active participation in the decision-making process.