GPS tekniği ve matematiksel modellerinin incelenmesi
GPS technics and investigation of GPS mathematical models
  1. Tez No: 85088
  2. Yazar: METİN SOYCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Uydu tekniklerindeki çok büyük gelişimlerden sonra, bu tekniği teknolojinin her alanında kullanabilme çabalan da artmıştır. Konum belirlemekte kullanılan GPS, en yaygın kullanılan uydu tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle gelişmiş ülkelerde uygulanmaya başlayan ve tüm dünyaya yayılan yapay uydularla konum belirleme sistemi olan Global Positioning System, kuşkusuz konum belirleme teknolojisinde büyük bir devrim sayılabilir. Ülkemizde de bugün yaygın olarak kullanılmakta olan sistemin yakın gelecekte kaçınılmaz olacağı açıktır. Bu bakımdan sistemin tüm ayrıntılarının incelenerek, optimum bir şekilde kullanımının irdelendiği bu çalışmada, sistemin genel özellikleri, konumlamada kullandığı matematiksel modeller ve dengelemeleri, sistemin hata kaynaklan ve giderilmesi, kaydedilen dataların özellikleri ve değerlendirilmesi, sonuçların farklı koordinat sistemlerine ve klasik ölçü değerlerine dönüştürülmesi gibi konular ele alınmıştır. Mikrojeodezik bir ağda yapılan, klasik ölçüler ile GPS ölçüleri karşılaştınlmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the enormous develeopments have been available in satellite technics, which have been played important role in every technological disciplines. GPS, the most common satellite technich, used in widespread applications. Since increased the number of GPS satellite, GPS has been applied not only in develeped countries but also in ail over the world. This technic may be a revaluation in geodetic survey applications. The aim of this thesis, optimal use of GPS, general properties of this system, GPS mathematical modelling, adjustment, error sources, prorerties of GPS datas and process. The results of the surveys has been transformed into different coordinate system and classic methods. Classic surveys which have been used in micro geodetic network, compare with the results of GPS survey. ^&Sfe»