VRV klima sistemlerinin tanımlanması ve diğer sistemlerle karşılaştırılması
The Definition of VRV air condition systems, and the comparison between the other systems
- Tez No: 85087
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
ÖZET: Günümüzde teknoloji ilerledikçe, ülkelerin gelişmişliği arttıkça insan topluluklarının ihtiyaçları ve konfor gereksinimleri de beraberinde artmaktadır. Bu gereksinimlerin başında da kışın soğuktan, yazın sıcaktan korunma yer almaktadır. İnsanoğlu soğuktan korunmanın yollarını yüzyıllardan beri bilmekte ve her geçen gün daha da geliştirerek uygulamaktadırlar. Ancak insanoğlu sıcaktan korunmanın yollarını yeni keşfetmiş ve buda klima sistemleri ile mümkün olabilmiştir. Klima sektöründe her geçen gün ilerlemeler kaydedilmekte ve bu konuda değişik alternatif çözümler üretilmektedir. Uzun yıllardan beri kullanımı devam eden ve hepimizin bildiği klima sistemleri Fan-coil klima sistemleri, VAV (Değişken Hava Debili) - CAV (Sabit Hava Debili) klima sistemleri ve Split klimalardır. Bunlar mahallerin kullanım amacına göre seçilirdi. Ancak son yıllarda Japonyada üretilmiş ve ülkemizde de kullanımı hızla gelişmekte olan VRV klima sistemleri geliştirilmiştir. VRV klima sistemleri yüksek sınıflı, yüksek kaliteli, gelişmiş, bağımsız ve esnek bir klima sistemi olup her geçen gün çözümleri daha da karmaşık bir hal alan binaların ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. VRV klima sistemleri soğutkanın iç ünitede direkt genleşmesi ve iç ünitelerin diğerlerinden bağımsız olarak çalıştırılabilmesi bakımından; bağımsız, soğutkanlı sistemler olarak değerlendirilebileceği gibi; aynı dış üniteye çok sayıda iç ünite bağlantısına ve uzun soğutkan borulamasına imkan vermesi bakımından, merkezi sistem içinde bir alt grup olarak da düşünülebilir. Yada üçüncü bir sınıf olarak ele alınabilir. Klima sistemlerinin tartışılmasında bazı kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Birincisi klima sistemleri insanların konfor gereksinimlerini tam olarak karşılamalıdırlar. Yani aşırı veya eksik ısıtma ve soğutmadan kaçınılmalıdır. İkincisi enerji tasarrufudur. Dünyamızda enerji kaynaklarının her geçen gün daha da azaldığını göz önünde bulunduracak olursak bu konunun önemi açıkça ortaya çıkar. Yani daha az enerji ile daha yüksek verim alabilmeliyiz. Üçüncüsü çevre sorunlarıdır. Ciddi olarak düşünmemiz gereken üç ana çevre problemi vardır. Ozon tabakasının incelmesi, Küresel ısınma ve asit yağmurları. Yani ısınma ve serinleme ihtiyaçlarını karşılarken çevreye en az zarar verecek sistemleri tercih etmeliyiz. Unutmamalıyız ki; bizden sonra gelecek nesillere iyi bir dünya bırakmak bizim görevimizdir. Bu çalışmada klima sistemleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. VRV klima sistemlerinin yapısı, çalışma prensibi, kullanımı, projelendirilmesi, uygulaması hakkında detaylı bilgiler verilmiş olup VRV klima sistemleri ile diğer sistemler birbirleriyle her yönüyle karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda iki örnek proje verilmiş olup bu projelerde de sistem karşılaştırmaları tablolar halinde sunulmuştur. Ayrıca bu çalışmada VRV klima sistemleri ve uygulandığı yerlerle ilgili birçok çizim, şekil ve resim bulmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Today, as the technology and the countries develop, the needs of people, and consequently the necessity for comfort are increasing. The main necessities for comfort are avoiding cold in winter, and avoiding hot in summer. Human being have known the ways to avoid cold for centuries, and have been putting these into practice by improving these day by day. But human being have just discovered the ways to avoid hot, and this has been possible with air conditions. In air condition community, everyday, there are improvements, and different alternative solutions are produced about this subject. The air condition systems which have been being used for long years, and which we all know are Fan - coil air condition systems, VAV ( Variable Air Volume ) - CAV ( Constant Air Volume ) air condition systems and split air conditions. These used to be chosen according to the places' aims of use. But in last years, VRV air conditions, which were made in Japan, and whose use is improving very fast in our country too, have been improved. VRV air condition systems are high class, high quality, improved, independent, and elastic systems and they respond the needs of buildings whose solutions are becoming complex day by day. VRV air condition systems can be classified as independent systems with refrigerant because of the expand of the refrigerant in indoor units and the indoor units' working independent from the others. Also they can be considered as a subgroup in the central system for letting many indoor units connection to one outdoor unit, and for letting long refrigerant piping. Or, it can be taken as a third group. Some criterions should be thought about when discussing air condition systems. First, air condition systems have to respond people's needs for comfort exactly. I mean, they have to avoid excessive or incomplete cooling or heating. The second one is energy saving. If we think that the energy resources are lessening day by day, the importance of this subject comes out. So, we have to obtain higher products with less energy. The third one is environmental problems. There are three main environmental problems on which we have to think seriously. Ozone layer's becoming thinner, spherical heating, and acid rains. I mean, we have to prefer the systems which give less damage to the environment while we are responding our needs for cooling and heating. We mustn't forget that it's our job to leave a good world to the generations that will come after us. In this study, there are general information about air condition systems. There are detailed information about the structure, working principle, using, projecting, and applying of VRV air condition systems. Also, VRV air condition systems and the other systems are compared in every ways. At the end of the study, there are two model projects, and in these projects, there are the system comparisons given as tables. In this study, you can find a lot of plans, pictures, and photographs of VRV air condition systems, and applied zones. XI