Sert lehimlemenin genel incelenmesi ve endüstriyel uygulamaları
General examination on brazing and its industrial applications
  1. Tez No: 85089
  2. Yazar: İBRAHİM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
via ÖZET Sert lehimleme, çok eski tarihlerden itibaren metallerin birleştirilmesi amacına yönelik olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu birleştirme tekniği, sağladığı çeşitli mühendislik avantajları nedeni ile önemini giderek arttırmış ve günümüz endüstrisi için vazgeçilmez bir konuma ulaşmıştır. Bu çalışmada sert lehimleme genel olarak ele alınmış; öncelikle standartlarda yer alan tanımlar esas alınarak diğer birleştirme yöntemleriyle olan farklılıklar ortaya konulmuş, tekniğe ait temel esaslar, kullanılan ilave malzeme, dekapan gibi yardımcı bileşenler ve bir sert lehimleme sürecinde olması gereken adımlar kısaca incelenmiştir. Daha sonra da bu birleştirme tekniğinin endüstriyel uygulamalarına yönelik olarak kullanılan metotlar, belli başlı malzeme gruplarının sert lehimleme uygulamaları ve iyi bir sert lehimleme birleştirmesi için tasarım açısından dikkat edilmesi gerekli işlem değişkenleri ve bu değişkenlerin sert lehimleme bağlantılarının dayanımlarına olan etkileri irdelenmiştir. Son olarak ise, endüstride çok kullanılan sert lehimleme uygulamalarına yer verildikten sonra bu teknikteki tipik hatalar, kalite kontrol ve güvenlik/çevre konularına ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Brazing is one of the most important joining method and has been used succcesfully since ancient times. The importance of this method increases day by day because of its engineering advantages. The major advantages of brazing, unlike welding, there is no melting on base metals and the heat density of joint area is not as high as in welding operations. Therefore, the joint area is not exposed to either thermal or mechanical distortions and / or strains. In this study, the brazing process examined generally. The definations, main principles and features, differencies from other similar joining methods and basic components including filler metals, fluxes etc. are discussed in the beginning chapters. And than different types of brazing technics and applications (furnace brazing, induction brazing etc. ) are investigated in the following sections. To obtain reliable brazed joint, some conditions should be completed and the six basic step of normal brazing process followed. The clearence, overlap distance and many other parameters influance the properties of joint and this kind of process parameters, some designing practies and typical industrial application are given in the related chapters. t^^smö?R^iMKBmm