Butik zeytinyağı işletmelerinde marka sadakati ile markanın yaşatılabilmesine yönelik yönetici tutumlarının ve davranışlarının belirlenmesi
Determining the attitudes and behaviors of managers towards brand loyalty and brand liveability in boutique olive oil business
- Tez No: 850931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TÜRKEKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Zeytinyağı tarımsal üretim açısından bakıldığında önemli gıda ürünleri arasındadır. Yetiştirilen zeytin uygun şartlarda ve kaliteli işlendiği zaman hem sağlığa etkisi hem de kazandığı katma değer çok yüksektir. Bu yüzden zeytinyağı dünyada önem taşırken, zeytin ve zeytinyağı varlığı incelendiğinde Türkiye'nin önemli üretici ülkelerden biri olduğu görülmektedir. Bu araştırmada zeytinyağı özelinde kaliteyi ve tüketiciler için sağlığı önemseyen, yaptıkları özenli işçilikle kendilerine butik zeytinyağı üreticisi diyen 44 firma ile görüşülmüştür. Butik kavramının incelendiği çalışmada zeytinyağı sektöründe yüksek eğitim düzeyi ve bilinçli üreticilikle ayrı bir yere sahip bir kitle ile karşılaşılmıştır. Çalışma süresince yapılan görüşmeler gösteriyor ki kaliteli zeytinyağı üretmek için ilk adım olan yetiştiricilikten başlayıp zeytinyağını koyu cam şişe veya tenekeye koyana kadar olan süreci özenli ve takip ederek yürütmektir. Zeytinyağı sektörünün ana sorunu olarak görülen tağşiş ve kalite standartının korunamamasına karşın bahçeden tabağa kadar olan sürecin her adımına hakim olan ve ürününü iyi tanıyan butik marka üreticiler sürdürülebilir ve izlenebilir üretim yapmaktadırlar. Her aşamasına hakim olarak üretilen zeytinyağı, marka sahiplerinin tamamen kendi konumlandırmalarına uygun markalarla pazarda kimlik oluşturmaktadırlar. Bu markaların sürdürülebilir oldukları ve sadık tüketicilere sahip oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Olive oil is one of the most important food products in terms of agricultural production. When the olives grown are processed under appropriate conditions and of high quality, both the health effects and the added value gained are very high. For this reason, olive oil is important in the world and Turkey is one of the important producer countries in terms of olive and olive oil production. In this study, 44 companies that care about quality and health for consumers and call themselves boutique olive oil producers with their diligent workmanship were interviewed. In the study examining the concept of boutique, a group of people who have a distinct place in the olive oil sector with a high level of education and conscious producers were encountered. The interviews conducted during the study show that the first step to produce quality olive oil is to carry out the process starting from cultivation until the olive oil is put into a dark glass bottle or can with care and monitoring. Despite the main problem of the olive oil sector, adulteration and the failure to maintain quality standards, boutique brand producers who know their product well and master every step of the process from the orchard to the plate make sustainable and traceable production. Olive oil produced by mastering every step of the process creates an identity in the market with brands that are completely in line with the brand owners' own positioning. It is seen that these brands are sustainable and have loyal consumers.