Rekabeti etkileyen faktörler açısından Muğla ilinde zeytinyağı üreten işletme topluluğunun incelenmesi
An investigation of the olive oil manufacture business community in Muğla province in terms of factors affecting competition
  1. Tez No: 718497
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZOKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİRLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tez çalışmasının temel amacı, Michael E. Porter tarafından geliştirilen beş güç modeli çerçevesinde zeytinyağ üretimi gerçekleştirilen işletmelerin rekabet güçlerini etkileyen faktörleri incelemekti. Bu kapsamda Muğla İlinde faaliyet gösteren toplam 82 işletme üzerinde bir tarama araştırması yürütüldü. Tarama araştırması sürecinde zeytinyağ üretimi gerçekleştiren iki farklı iş modeline sahip işletme kategorisi olduğu tespit edildi. Bu iki farklı iş modeline sahip işletmeler yağhaneler ve butik işletmeler olarak isimlendirildi ve beş güç modeli karşılaştırmalı bir biçimde bu iki farklı işletme kategorisi açısından değerlendirildi. Araştırma bulguları, bu iki kategorideki işletmelerin temel özelliklerini ve özellikleri açısından temel farklılıkları ortaya koymakla birlikte, aynı iş kolunda farklı iş modelini benimseyerek faaliyet gösteren işletmelerin rekabetçiliklerini beş güç modelindeki faktörlerin farklı biçimlerde etkileyebileceğini göstermektedir. Tez araştırması ayrıca Türkiye'deki zeytinyağ imalatı gerçekleşen işletmelerin rekabetçiliklerini beş güç modeli temelinde inceleyen öncü çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study was to examine the factors affecting the competitiveness of olive oil production enterprises within the framework of the five forces model developed by Michael E. Porter. In this context, a survey was conducted on 82 businesses operating in Muğla Province. During the research process, it was determined that there were two categories of businesses with two different business models that produce olive oil. The businesses with these two different business models were named as rendering plants and boutique businesses, and the five forces model was evaluated in terms of these two different business categories in a comparative way. The research findings have revealed the main characteristics of the businesses in these two categories and the main differences in terms of their characteristics, but also showed that the factors in the five forces model may differently affect the competitiveness of the businesses operating in the same business line by adopting different business models. The thesis study is also a pioneering study that examines the competitiveness of olive oil production enterprises in Turkey on the basis of five forces model.