Bluetooth /Wi-Fi uygulamaları için çift bant anten tasarımı
Dual band antenna design for bluetooth / Wi-Fi applications
  1. Tez No: 850937
  2. Yazar: IŞILAY ÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY AYDIN, DOÇ. YAVUZ ÖZTÜRK, PROF. MUSTAFA SEÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde kablosuz ağlar ve mobil iletişimdeki gelişmeler ile birlikte Wi-Fi, WiMax, Bluetooth gibi teknolojiler hayatımızın çoğu yerinde kullanılmaktadır. Genel olarak kablosuz ağların standartları incelendiğinde Wi-Fi için kullanılan frekans bandı 2.48 GHz ve 5.2 GHz frekanslarında olduğu görülmektedir. Bu amaçla, bu Yüksek Lisans çalışmasında 2.48 GHz ve 5.2 GHz frekanslarında, çift bantta performansa sahip mikroşerit anten tasarımları elde edilmiştir. Bu çalışmada mikroşerit antenin seçilmiş olmasının sebebi, mikroşerit antenlerin diğer anten yapılarına göre daha avantajlı özelliklerinden faydalanarak tasarlanmış ve üretilmiş olan antenlerin avantaj elde etmesine olanak sağlanmıştır. Tasarlanan antenin beslemesi 2,8 mm mikroşerit hat ile yapılmıştır. Kullanılan dielektrik malzeme 1,59 mm kalınlığında FR-4 malzemesidir. Tasarlanan proje CST Studio programı ile yapılmıştır. CST programı ile geliştirilen bu projede ürünlerin daha kısa geliştirme süresine ve daha düşük maliyete sahip olması diğer ürünlere göre pazar avantajı sağlamıştır. CST dünyanın teknoloji ve mühendislik şirketleri tarafından en çok kabul edilmiş uygulamalarından biridir. Bu sebeple, bu çalışmadaki tasarım CST programı ile yapılmıştır. Ayrıca çalışmada antenlerin bazı önemli parametreleri incelenmiştir. Bant genişliği, rezonans farkı, yansıma katsayısı, geri dönüş kaybı gibi parametreler optimize edilmiştir. Bu çalışmanın sonucu olarak geniş bant genişliğine sahip ve kazancı yüksek çift bantlı uygulamalarda kullanılacak anten tasarımı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the developments in wireless networks and mobile communications, technologies such as Wi-Fi, WiMax, Bluetooth are used in most parts of our lives. In general, when the standards of wireless networks are analyzed, it is seen that the frequency band used for Wi-Fi is in 2.48 GHz and 5.2 GHz frequencies. For this purpose, in this Master's study, microstrip antenna designs with dual-band performance at 2.48 GHz and 5.2 GHz frequencies were obtained. The reason why microstrip antenna was chosen in this study is that microstrip antennas are designed and manufactured by utilizing the advantageous features of microstrip antennas compared to other antenna structures. The feed of the designed antenna is made with 2.8mm microstrip line. The dielectric material used is FR-4 material with a thickness of 1.59mm. The designed project was made with the CST Studio program. In this project developed with the CST program, the shorter development time and lower cost of the products provided a market advantage over other products. CST is one of the most accepted applications by technology and engineering companies in the world. For this reason, the design in this study was done with the CST program. In addition, some important parameters of the antennas are analyzed in this study. Parameters such as bandwidth, resonance difference, reflection coefficient, return loss are optimized. As a result of this study, antenna designs to be used in dual-band applications with wide bandwidth and high gain have been determined.