Shelf-life of Probiotics
Probiyotiklerin Raf Ömrü
  1. Tez No: 850936
  2. Yazar: BÜŞRA AKTAŞ MANSUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JAMES L STEELE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Wisconsin-Madison
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Lacticaseibacillus casei, çok çeşitli fermente ve fermente edilmemiş süt ürünlerinde yaygın olarak probiyotik olarak kullanılmaktadır. Fermente süt ürünlerindeki probiyotiklerin raf ömrü boyunca stabilitesi, düşük pH ve yüksek seviyedeki organik asitlerden dolayı önemlidir. Bu tez çalışmasında L. casei'nin model yoğurt ve sıvı sütte hayatta kalma yeteneklerini değerlendirmenin yanı sıra; bu ürünlerin pH'sı, organik asitleri ve duyusal özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Raf ömrünün sonunda terapötik düzeyde aşılanan yoğurt ve sütteki hücre yoğunluklarındaki türler arası farklılıklar sırasıyla 1,2 ve 1,4 log CFU/mL tespit edildi. İncelenen suşlardan beşinin yoğurdun pH'ını arttırdığı, iki suşun ise pH'ı düşürdüğü gözlendi. Sütte bir suş pH'ı yükseltirken, on bir suş pH'ı düşürdü. Hem yoğurt hem de sütteki laktat, asetat ve format seviyeleri suşa özgü bir şekilde değiştirdi. Sonuçlar, bu suşların metabolizmalarının raf ömrü boyunca önemli ölçüde farklılık gösterdiğini ortaya koydu. Yoğurtta veya sıvı sütte raf ömrü boyunca hayatta kalacak ve ürün kalitesini etkilemeyecek probiyotik L. casei suşlarını tanımlamak için dikkatli suş seçimi gerekli olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Lacticaseibacillus casei are commonly utilized as probiotic in a wide-range of fermented and unfermented dairy products. The stability of probiotics in fermented dairy products during shelf-life is of concern due to low pH and high level of organic acids. The objective of this thesis is to evaluate L. casei for their ability to survive in a model yogurt and fluid milk; additionally, their impact on the pH, organic acids, and sensory attributes of these products was examined. The strain-to-strain differences in cell densities in yogurt and milk inoculated at a therapeutic level at the end of shelf-life were 1.2 and 1.4 log CFU/mL, respectively. Five of the strains examined increased the pH of the yogurt, while two strains were observed to reduce the pH. In milk, one strain raised the pH, while eleven strains reduced the pH. The levels of lactate, acetate, and formate in both the yogurt and milk were altered in a strain-specific manner. The results suggested that the metabolism by these strains differed significantly during the shelf-life. Careful strain selection is required to identify probiotic L. casei strains that will survive through shelf-life in either yogurt or fluid milk and not impact product quality.