System of revenue collection of Pakistan: Analysis and recommendations
Pakistan'ın gelir toplama sistemi: Analiz ve tavsiyeler
  1. Tez No: 850940
  2. Yazar: OMAR KHALID BHATTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFAR MUEEN NASİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahria Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Etkin gelir toplama mekanizmaları, ekonomik refah ve mali istikrar için temeldir. Bu çalışma, Pakistan'ın gelir toplama sistemini incelemekte ve Pakistan Federal Gelir Kurulu (FBR) ile Planlama Komisyonu'ndan on uzmanla yapılan görüşmelere dayalı niteliksel bir yaklaşım kullanmaktadır. Yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla, bu araştırma Pakistan'ın gelir toplama sisteminin güçlü yönlerini, zayıf yönlerini, fırsatlarını ve tehditlerini değerlendirir. Nitel metodolojiler, sistemin içindeki zorluklara ve iyileştirme potansiyellerine dair nüanslı içgörüler sunar. Bulgular, Pakistan'ın gelir toplama sisteminin verimliliğini, şeffaflığını ve hesap verebilirliğini güçlendirme ihtiyacını vurgular. Tavsiyeler, yenilikçi teknolojilerin benimsenmesi, süreçlerin akıllandırılması ve kapasite geliştirme girişimlerini içerir. Ajanslar arası işbirliği, veri analitiği ve güçlü yönetişim çerçeveleri üzerine vurgu yapılarak sistemsel verimsizliklerin ve vergi kaçakçılığının etkili bir şekilde ele alınması hedeflenmektedir. Bu özet, Pakistan'ın gelir toplama sistemine dair kapsamlı bir analizi içermekte ve politika yapıcılar, uygulayıcılar ve akademisyenler için değerli bir kaynak olarak hizmet etmektedir. Mali idarede dönüşümsel reformları teşvik edecek eyleme dönüşebilir içgörüler sunar.
Özet (Çeviri)
Efficient revenue collection mechanisms are fundamental for economic prosperity and fiscal stability. This study scrutinizes the revenue collection system of Pakistan, employing a qualitative approach based on interviews with ten experts from the Federal Board of Revenue (FBR) and the Planning Commission of Pakistan. Through structured interviews, this research assesses the strengths, weaknesses, opportunities, and threats of Pakistan's revenue collection system. Qualitative methodologies unveil nuanced insights into the challenges and potential avenues for improvement within the system. The findings underscore the imperative for strategic reforms to bolster the efficiency, transparency, and accountability of Pakistan's revenue collection. Recommendations include the adoption of innovative technologies, process streamlining, and capacity-building initiatives. Emphasis is placed on inter-agency collaboration, data analytics, and robust governance frameworks to tackle systemic inefficiencies and tax evasion effectively. This abstract encapsulates a thorough analysis of Pakistan's revenue collection system, serving as a valuable resource for policymakers, practitioners, and scholars. It furnishes actionable insights to propel transformative reforms in fiscal administration.