Ölçme ve analitik yaklaşımın bir arada kullanılmasıyla bir transformatörün parametrelerinin non-lineer biçimde elde edilmesi
Obtaining transformer parameters in a non-linear way by using measurement and analitical approaches simultaneously
- Tez No: 85096
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KASAPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Transformatör elektrik enerji sistemlerinin en önemli elemanlarından birisidir. Transformatör kayıpları demir kayıpları (boşta kayıplar) ve bakır kayıpları (yükte kayıplar) olarak ikiye ayrılabilir. Transformatörün geleneksel işletme türü, primer gerilimin sinusoidal ve yük empedansının lineer olduğu çalışma durumudur. Genellikle, transformatör kayıpları bu işletme durumu için tanımlanmaktadır. Bu çalışmada transformatörün kararlı hal analizine ilişkin temel tanım ve kavramlar açıklandıktan sonra, transformatörün sürekli halde çalışmasında lineer ve lineer olmayan modelleme teknikleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın bilimsel yenilik özelliği taşıyan 5. bölümde, transformatörün şönt elemanlarının lineer olmayan modelleme çerçevesinde hesabına yönelik bir analitik yaklaşım ortaya konulmuştur. Bu yaklaşımın ölçme/deney tekniği ile uyumlu olduğu bir başka deyişle deneysel ve teorik sonuçların söz konusu lineer olmayan parametrelerin hesabında aynı ölçüde doğru sonuçlar verdiği gösterilmiştir. Sayısal uygulama için seçilen 2 kVA, 220 /l 10 V, 50 Hz etiket değerlerine sahip örnek bir transformatör üzerinde deneysel bulgular ile hesaplama sonuçlan 5. bölümde ortaya konulmuştur. Rfe direncindeki ve sargı dirençlerindeki aktif kayıplar, harmoniklere ve seçilmiş çalışma durumlarına bağlı olarak elde edilmiştir. Farklı işletme türleri için (sinusoidal veya sinusoidal olmayan kaynak ve lineer veya lineer olmayan yük hem Rfe direncinde hem de sargı dirençlerinde oluşan aktif kayıplar ekonomik değerleri vardır. Maksimum harmonik genliğin mertebesi, maksimum harmonik mertebesi, işletme süresi, yüklenme faktörü göz önünde bulundurularak dört durum için (ek) aktif kayıpları elde edilmiştir. Optimal işletme açısından bu kayıpların maliyeti ile tasarlanacak olan süzgeç devrenin maliyetinin karşılaştırılması gerekir. XVII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Transformer is one of the most important elements of electric power systems. Transformer losses could be divided into two components: iron losses (or no-load losses) and copper losses (or load losses). The conventional operation of a transformer is the operation condition where the source voltage (primary voltage) is sinusoidal and the load impedance is linear. Generally, transformer losses are defined for the conventional operation mode. In this study, first, basic definitions and concepts of a transformer are presented for the steady-state mode. Later, linear and non-linear modelling techniques of a transformer are introduced. In chapter 5 which presents new modelling technique, for shunt elements of transformer, a new analytical approach was given using non-linear modelling. This chapter includes the scientific originality of the thesis. The results of this new approach are competable with refence to the experimental ones, in other words, theoretical and experimental results are comparable. For the measurement data, a transformer 2 kVA, 220/110 V, 50 Hz was used. Active losses at the resistance Rfe and the windings were obtained depending on harmonics and the chosen operation modes. For the different operation modes (source: sinusoidal or non-sinusoidal and load: linear or non-linear), active losses on the both resistance and winding resistances have an economical value. These active losses have been obtained considering maximum harmonic amplitude, maximum harmonic order, loading factor and loading time. With reference to the optimal operation, it is necessary to compare the cost of losses with the cost of filter to be designed. xni