Fiber optik kablolarla transmisyon
Transmission with fiber optic cables
- Tez No: 85097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN UMURKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bilgi iletiminde ışığın kullanımı çok eskilere dayanır. Örneğin; dumanla işaretleşme veya güneş ışığını aynadan yansıtarak dikkat çekme, Kızılderili'lerin bir düşüncesidir. Ayrıca çok yakın zamana kadar gemiler arasında güvenli haberleşme aracı olarak işaret lambaları vazife görmekteydi. Sesli iletişimde ışığın kullanılabileceği, Alexander Graham Bell tarafından ciddi bir şekilde ortaya atılıp keşfedilene kadar pek fazla bilinmiyordu. O, 1876 yılında telefonu icat etmesiyle tanındı ve 1880 yılında photophone için resmî olarak patent aldı. Bu cihaz, ilk önceleri çok kaba bir alet olarak görünmesine rağmen Bell' in onu çalıştırması ve 200 m.lik bir mesafeye kadar haberleşme sağlamasından insanın etkilenmemesi mümkün değildi. Bununla birlikte, bütün optik haberleşme sistemleri, bir çok problemle karşı karşıyadır. Göze bağımlı sistemler, haberleşme hızında bayağı sınırlıdır. Örneğin; termik ışık kaynakları, tungsten lambaları, hızlı bir şekilde modüle edilememişlerdir. Belki de en ciddi problem, atmosferin güvenilir bir optik transmisyon ortamı olmamasıdır. Bu sistemlerin bilgi iletiminde önemli bir dönüm noktası olmalarını, 1960'ların başlarında laserin keşfedilmesini takip eden gelişmelere borçludurlar. Laser, ilk zamanlarda geçerli, uygun bir ışık kaynağı oluşturuyordu. Bu aslında, optik fiber sistemlerinin çoğu için çarpıcı bir avantajdı. Lazerin icadının bugünkü gelişmelere bir başlangıç noktası olarak ele alınması gerçeği, araştırmacılara optik frekans spektrumunu, radyo ve mikro dalga spektrumlannın yayılması olarak inceleme cesareti vermesinde belki de en büyük etken olmuştur. Bu araştırmalar sonucunda, bütün optik elemanlarda (kaynaklar, modulatörler, dedektörler, lensler, aynalar, dalgakılavuzları ve komple sistemler), hızlı bir artış olmuştur. Bu gelişmeler neticesinde, lazer ışığını en az zayıflamayla iletebilen ve saf silikondan yapılmış fiber optik kablolar, zaman içerisinde üretildi Fiber optik kablolar sayesinde bilgi işaretinin tekrarlayıcısız çok uzaklara iletilebildiği daha kaliteli ve çok avantajlı bir iletim ortamı elde edilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
ABSRACT The use of light for sending message information goes far back into time. One thinks of USA Indian smoke signals, or the use of mirrors reflecting the sun to attract attention. More recently signaling lamps served for secure communications between ships. What is probably not widely known is that the use of light for audio communication was seriously proposed and explored by Alexander Graham Bell. He is credited with the invention of the telephone in 1876, and in 1880 he filed patents for the photophone. In retrospect it appears as a very crude device, yet one cannot fail to be impressed by the fact that Bell made it work and with it communicated over a distance of 200 m. However, all these optical communication systems were bedeviled by a number of problems. Systems relying on the eye as detector were seriously limited in speed of communication, and thermal light sources, tungsten lamps, for example, could not have been modulated rapidly. Perhaps most serious of all, the atmosphere is not a reliable optical transmission medium. The systems owe their ancestry to a separate line of development whose start can be traced to the invention of the laser in the early 1960s. The laser made available for the first time a coherent source of light. This in itself was a striking advance, although for many of the optical fiber systems that are now being developed it is, in retrospect, of rather slight importance. Perhaps the major reason that the invention of the laser should be viewed as the starting point for the development of the present system is the fact that the laser encouraged researchers to view the optical frequency spectrum as an extension of the radio and microwave spectrum. The outcome of this new view was a dramatic increase in the study of all optical components; sources, modulators, detectors, lenses, mirrors, waveguides, and complete systems. In the result of this developments, fiber optic cables that is made pure silicone and can transmit this laser with minimum debility was produced in the course of time. By the reason of fiber optik cables, more qualified ve most advantageous a transmission medium have been obtained and it can transmit a message information far away without repeater. XII