Erişkin suriyeli göçmenlerde belirsizlik ölçeği geliştirilmesi ve belirsizlik ile sağlık düzeyleri ilişkisinin değerlendirilmesi
Developing 'adult migrants' uncertainty scale (AMUS)' and describing the relationship between uncertainty and self reported health status
- Tez No: 850962
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN ŞEVKAT BAHAR ÖZVARIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Belirsizlik, gelecekteki olaylar veya sonuçlar hakkında tahmin edilemezlik, öngörülemezlik, açıklık veya güven eksikliği ile karakterize edilen subjektif bir bilişsel ve/veya duygusal durumu ifade eder ve göç çerçevesi içinde ele alındığında, belirsizlik sayısız dışsal unsurun etkisiyle iç içe geçmiş karmaşık bir yapıya dönüşür. Belirsizlik, insan sağlığı ve iyi olma hali üzerinde çok yönlü etkilere sahiptir. Bu araştırmada erişkin göçmenlerin algıladıkları belirsizliği ölçen geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı geliştirmek ve ölçülen belirsizlik düzeyi ile genel sağlık durumu algı düzeyi ilişkisinin tanımlanması amaçlanmıştır. Metodolojik tipte olan bu araştırmanın evrenini Ankara İli, Altındağ, Mamak ve Yenimahalle İlçelerindeki Suriyeliler oluşturmaktadır. Örneklem, bu ilçelerden 18-64 yaş arası, 666 okur-yazar kadın ve erkek Suriyeli göçmeni içermektedir. Madde havuzu fenomenolojik araştırma ile oluşturulmuş, uzman çalıştayları, Davis kapsam geçerliliği metodu ile değerlendirilmiş ve geçerlilik-güvenilirlik analizine alınacak 39 madde oluşturulmuştur. Madde analizleri, madde ayırt edicilik değeri ve faktör yükü; geçerlilik, kapsam ve yapı geçerliliği; güvenilirlik yarıya bölme ve testi oluşturan maddelerin uyumu ve tanımlayıcı analizler, tanımlayıcı istatistik, Ki‐kare testi, Kruskall-Wallis ve Mann-Whitney-U testleri ile değerlendirilmiştir. Erişkin Göçmenlerde Belirsizlik Ölçeği (EGBÖ) 0,20 üzeri madde ayırt edicilik değerleri ve 0,30 üzeri faktör yükleriyle 24 maddeden oluşmaktadır. Cronbach alfa=0,80, Spearman Brown Coefficient=0,73 ve RMSEA=0.06 bulunmuştur. Ölçekten alınabilecek toplam minimum puan 24, maksimum puan 120'dir ve ölçekten alınan puan yükseldikçe belirsizlik düzeyi artmaktadır. Suriyeli göçmenlerin ortalama belirsizlik puanı 57,1±10,9 olarak bulunmuştur. Kadın, kiralık evde yaşayan, meslek sahibi olmayan, kronik hastalığı olan, multimorbiditesi olan ve silahlı çatışmaya şahit olan Suriyeli göçmenlerin belirsizlik puanları daha yüksektir. Belirsizlik puanı ile ekonomik durum ve genel sağlık durumu algı düzeyleri arasında istatistiksel olarak negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. EGBÖ alana göçmenlerin algıladıkları belirsizliği ölçen geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olarak sunulmuştur. Ölçeğin farklı gruplarla uygulanması, belirsizliği derinlemesine anlamayı ve halk sağlığı müdahalelerine belirsizliğin katılmasına olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Uncertainty, characterized by unpredictability, unforeseeableness, lack of clarity, or absence of confidence about future events, outcomes, or information, expresses a subjective cognitive and/or emotional state. Uncertainty transforms into a complex structure intertwined with numerous external factors within the context of migration. Uncertainty has multifaceted effects on human health and well-being. We aimed to develop a valid and reliable measurement tool to assess the level of uncertainty of adult migrants and to define the relationship between the measured level of uncertainty and general health perception. This methodological study targets the Syrian population in the districts of Altındağ, Mamak, and Yenimahalle in Ankara. The sample includes 666 literate male and female Syrian migrants aged between 18-64 from these districts. The item pool was created through phenomenological research, evaluated with expert workshops and the Davis content validity method, and 39 items were selected for validity-reliability analysis. We conducted item analyses (item discrimination value and factor load); validity analysis (content, and constract validity); reliability analysis (split-half, and internal consistency) and descriptive analyses (descriptive statistics, Chi-square test, Kruskal Wallis, and Mann Whitney U tests). The Adult Migrants' Uncertainty Scale (AMUS) consists of 24 items with item discrimination values over 0.20 and factor loads over 0.30. We found Cronbach's alpha=0.80, Spearman-Brown Coefficient=0.73, and RMSEA=0.06. The total minimum score from the scale is 24 and the maximum is 120, with higher scores indicating increased uncertainty. The average uncertainty level of Syrian migrants is 57.1±10.9. Those is living in rented houses, without a profession, with chronic diseases, with multimorbidities, woman and have witnessed armed conflict, scored higher in uncertainty. A statistically significant negative relationship was found between the uncertainty score and both economic status and general health perception. AMUS is presented as a valid and reliable tool for measuring uncertainty among migrants. Applying the scale to different groups will allow a deeper understanding of uncertainty and facilitate the inclusion of uncertainty elements in public health intervention strategies.